Borsa İstanbul haftaya yukarı adım kuralı ile başladı

Borsa İstanbul yeni haftaya bir kez daha yukarı adım kuralı ile başladı. BIST 50 endeksinde açığa satış işlemleri için bugün gün boyunca yukarı adım kuralı uygulanacağı duyuruldu.

Borsa İstanbul haftaya yukarı adım kuralı ile başladı
Editör: Hakan A.
29 Mart 2021 - 09:18
Borsa İstanbul, BIST 50 endeksi açığa satış işlemleri çerçevesinde yeni karar bu sabah bir kez daha uygulanmak üzere duyuruldu. BIST 50'de açığa satışlar kapsamında yukarı adım kuralı bir kez daha uygulanacağı açıklandı.

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 29 Mart 2021 - İstanbul


Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan Borsa İstanbul açıklamasında, haftanın ilk işlem sabahı 29 Mart 2021 Pazartesi sabahı başlayacak, açığa satış ilşlemleri için geçtiğimiz hafta boyunca uygulanacak kural yeniden uygulanacak.

Söz konusu açıklamada, "BIST-50 Endeksinde yer alan paylarda 23/03/2021 ile 26/03/2021 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 29/03/2021 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.


Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir." denildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum