Reklamı Geç
BTK istedi! VPN servisleri kapatılıyor

BTK istedi! VPN servisleri kapatılıyor

İnternette güvenliği sağlamak isteyen BTK flaş bir karar aldı ve VPN servislerinin kapatılması için operatörlere yazı yazdı.

05 Kasım 2016 - 08:04

Türkiye'de yaşanan önemli olaylar sonrasında internetin, sosyal medya sitelerinin girişlerini ağırlaştırarak infial etkisi yaratacak olayların önüne geçmek için çalışan BTK radikal bir karar alarak internette sınırsız dolaşıma izin veren alt yapı servislerinden VPN ve benzer servisler için operatörlere yazı gönderdiği kaydedildi.

Her terör olayı sonrasında sosyal medyanın engellenerek, ülke çapında yaşanabilecek kaos ortamını engellemek amacıyla yavaşlatılan sosyal medya sitelerine bu durumda kolaylıkla ulaşabilelmenin en basit yöntemlerinden VPN ve benzeri servislerin kapatılacağı ifade ediliyor.

Konuya ilişkin T24 haber sitesinden Füsun Sarp Nebil tarafından yapılan haberin ayrıntılarına göre, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) internetin gezinilmesinde gizlilik esaslarını ve engellemeleri aşmada kullanılan çok sayıda servis için kapatılması yönünde kararını operatörlere gönderdiği yazı ile resmi olarak istediği kaydedildi. Haberde, Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN gibi internet servislerinin operatörler aracılığı ile kapatılmasını isteyen yazıyı gönderen BTK'nın olası kaos ortamının diğer olası durumların önüne geçmesi olarak gösterildiği ifade eidliyor.

Özellikle 4 Kasım itibariyle başlayan ve HDP Eş Başkanı Demirtaş ve toplam 9 milletvekilinin tutuklanmaları ile sonuçlanan soruşturmanın başladığı saatlerde internete erişimde yavaşlatmaların yaşanması, soısyal medya sitelerine erişimin engellenmesi ile örnek bir durumun teşkil edildiği bildirildi. Başbakan Binali Yıldırım da, "Güvenlik açısından zaman zaman bu tür tedbirlere başvurulabilir. Arkadaşlar güvenlik açısından bu tip tedbirler alabilir. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner" ifadeleriyle olayı destekler açıklamalarda bulunmuştu.

VPN ve benzeri servislerin kapatılmasıyla sitelerin olağanüstü durumlarda kapatılması sonrasınd, kapatılan sitelere hiç bir şekilde erişim sağlanamayacağı ifade ediliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..