Bu Ay Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu

Eylül ayı Kira artış oranı belli oldu.TÜİK tarafından açıklanan TÜFE oranları ile milyonlarca kiracı ve mal sahibini bu ay kira sözleşmesini yenileyecek. Kira artış oranı ne kadar oldu?

Bu Ay Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu
Editör: Hakan A.
03 Eylül 2019 - 10:20

Eylül ayında kira kontratını yenileyecekler bu ay kira zammı yapacaklar.Kira artışı ne kadar yapılacak hangi oran kullanılacak işte tüm detaylar..

Kira artışı/kira zammının ne kadar olacağını,TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) belirliyor.Geçen yıla kadar kira artışları Yurt İçi Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranları ile belirlenirken, Ocak 2019 tarihinden itibaren kira artışları TÜFE'ye göre belirleniyor.

Kira artışı her ay TÜİK tarafından ayın 3. günü açıklanan TÜFE oranının 12 aylık ortalamasına göre belirleniyor. Bu oran kira artışlarında üst limir olarak kabul ediliyor.Ev sahibi ve kiracı kendi aralarında bu oranın daha altında bir kira artış rakamında anlaşma yapabiliyorlar.

TÜFE Ağustos Ayı ArtışıTÜFE'de 2019 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,86, bir önceki yılın Aralık ayına göre %7,35, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,01 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,62 artış gerçekleşti.

Ağustos ayında TÜFE 12 aylık ortalama %19,62 olarak gerçekleştiğinden, Eylül ayında kira zammı yapacaklar en fazla bu oran üzerinden kira artışı yapabilecek.

Örnek Kira artışı

Kira: 1.000 TL
Kira zammı : %19,62
Kira artış oranı :196 TL
Zamlı yeni kira rakamı : 1196 TL

YORUMLAR

  • 0 Yorum