Reklamı Geç
Bu sabah başladı! 1 Mayıs itibarıyla İnternette kademeli geçiş...

Bu sabah başladı! 1 Mayıs itibarıyla İnternette kademeli geçiş başladı

Milyonlarca internet abonesini yakından ilgilendiren adil kullanım kotası (AKK) ile alakalı düzenleme bu sabah itibariyle yürürlüğe girdi. BTK tarafından hazırladığı adil kullanım noktasının kademeli olarak kaldırılıyor.

01 Mayıs 2017 - 09:02

İnternetkullanımında tarihi güne girildi. 1 Mayıs sabahı bu sabah itibarıyla başlayan BTK'nın hazırladığı adil kullanım noktasının kademeli olarak kaldırılmaya başlandı. Milyonları ilgilendiren adil kullanım kotası (AKK) ilşe alakalı tüm kaldırma işlemi ise internet kullanımları dahil edilmeyecek ve kota uygulaması 31 Aralık 2018'de tamamen kaldırılması öngörülüyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 1 Mayıs 2017 - İstanbul

İnternette adil kullanım kotası (AKK) bu sabah itibariyle asgari hızlar yükselecek, saat 02.00-08.00 arası internet kullanımları dahil edilmeyeceği kaydedildi. Konuya ilişkin resmi düzenleme bu sabah itibarıyla yürürlüğe girerken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından veri indirme hızının iyileştirilmesi ve erişim hızında tüketici nezdinde şeffaflığın sağlanması amacıyla yapılan düzenlemeye başlandığı kaydedildi.

Milyonlarca vatandaşın ev ve iş yerlerinde kullandığı aboneliklerle İnternet kullanıcılarının şebekelerden yararlanmaları esnasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesinin önlenmesini kapsayan yeni uygulama ile beraber, AKK olan paketlerde 02.00-08.00 saatlerinde internet kullanımları kotaya dahil edilemeyeceği bildirildi.

BTK tarafından, hizmeti alınan paketlerin içeriğinde sunulan kota miktarına ulaşılmasıyla AKK sonrası hız değerinin ihtiyacı karşılamadığı yönünde oluşan tüm talep ve şikayetleri değerlendirmesiyle, gerek mobil gerekse sabit internette AKK sonrası hız değerlerinde iyileştirmeye ilişkin de düzenlemeye gittiği kaydedildi.

Mobil internet hizmetinde, işletmeciler tarafından farklı seviyelerde AKK sonrası hız değerleri uygulanırken, BTK kararıyla AKK sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/s olarak belirlenmiş oldu. Mobil internette yapılan bu yeni düzenleme 1 Mart tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştı.

Buna göre, 16 Mbit/s hızında AKK'li paketi bulunan bir abone, AKK veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari 5 Mbit/s olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..