Burdur Yeşilova’da eşsiz bir yer "Salda Gölü" nerede,...

Burdur Yeşilova'da eşsiz bir yer "Salda Gölü" nerede, nasıl gidilir?

Salda Gölü muhteşem tatil fırsatları... Bugün gündeme Türkiye'nin Maldileri olarak düşen Salda Gölü eşsiz doğası, bembeyaz kumları ve masmavi gölüyle bir anda tatilcilerin yeni gözdesi oldu.

07 Temmuz 2017 - 10:28 - Güncelleme: 07 Temmuz 2017 - 10:33

Türkiye'nin halen bilinmeyen güzellikleri bir bir ortaya çıkmaya devam ederken, Burdur ilinde Yeşilova Belediyesi sınrıları içinde yer alan Salda Gölü bir an da tatilcilerin gözünü çevridiği yerlerden biri oldu. İstanbul'a 552 kilometre uzaklıkta muhteşem bir tatil beldesi Burdur Yeşilova'da Salda Gölü "Türkiye'nin Maldivleri"...

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 7 Temmuz 2017 - İstanbul

Eşi, benzeri bulunmayan muhteşem doğasıyla Burdur'daki Salda Gölü'nde Bayram tatili için binlerce tatilci adeta akın etti. 185 metre derinliği olan Türkiye'nin en derin gölü olan Salda Gölü'nü tatilciler akın akın araştırıyor.... İşte en yeni ve güncel bilgiler... Bir anda Türkiye'nin en gözde tatil beldesi olma yolunda önü açılan küçük beldenin sit alanı içerisinde bulunan Salda Gölü şu sıralar talep patlaması yaşıyor. 

Burdur iline bağlı Yeşilova beldesinde, muhteşem beyaz kumsalı ve berrak suyuyla son yıllarda "Türkiye'nin Maldivleri" olarak anılan Salda Gölü, yaz sezonu ve bayram tatili ile birlikte başta yerli turistler olmak üzere fotoğrafçı ve günübirlik tatilcilerin ilgisini çekmeyi başardı ve bir anda gündem oldu.

Tamamı tabiat parkı içinde kalan Salda Gölü çevcresinde bungalov ve çadır kampı dışında bir tek otel bulunuyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından gölün kenarındaki 12 hektarlık mesire alanı 2011 yılında tabiat parkı olmasıyla birlikte sit alanı korumasına girdi ve tek bir çivi dahi çakılmasına müsade edilmeyerek bölgenin korunmasının önü açıldı. Yapılaşmaların olmaması bakir ve benzersiz güzelliği sayesinde bir anda başta sosyal medya hesapları üzerinden dikkatleri çeken Yeşilova ilçesine şimdi akın akın talep yağıyor. 

Süratle yapılaşmaya gidilerek tatil sitelerinin yapılması halinde göl hızlı bir şekilde kirleneceğinden, şu andaki peyzajının ve ekolojik yapısının korunması ve yapılaşmanın dondurulması için Kültür Bakanlığı, İzmir II numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun 14.06.1989 gün ve 786 sayılı kararı ile I. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiştir. Bu karar; Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulunun 28.7.1992 tarih ve 1501 sayılı yeni kararı ile tadil edilerek, Salda Gölü kıyısındaki bazı mahaller, 2.derece Doğal Sit Alanıolarak tescil edilmiştir.

Salda Gölü, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 19/7/2006 tarihli ve 118209 sayılı yazısı üzerine, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanununun 3 üncü maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 21.08.2006/ 11033 tarih ve nolu kararı ile Turizm Merkezi olarak kararlaştırılmıştır.

Yeşiova Blediyesi tarafından işletilen kamp alanında Bungalov tipi kütük evler ve çadırlarda konaklamak mümkün. Fakat bölge belediyesinin internet sitesine ulaşmak mümkün değil. Bölgede 4 yıldan bu yana bireysel anlamda gerek ilin gerekse Salda Gölü'nün tanıtımını yapmaya çalışan http://www.saldagolu.com isimli internet sitesi ise en i,yi şekilde bu eşsiz tatil beldesini görmek isteyenlere bilgileri her hangi bir çıkar olmaksızın hizmet veriyor. Bilgi edinmek isteyenlere cep telefonuyla tatilciler ulaşabiliyor ve her türlü bilgiyi bizzat site sahibi veriyor. Salda Gölü konaklama, Salda Gölü'ne nasıl gidilir, Salda Gölü nerede gibi soruların yanıtlarına bu site üzerinden cevap bulabilirsiniz.

Salda Gölü Tanıtım Filmi Türkiye'nin Maldivleri

Sitede Salda Gölü şöyle tanıtılıyor;

- Salda Gölü, Türkiye’nin en berrak, en temiz ve en derin gölleri arasında.
- Yapılan araştırmalarda Salda Gölü, Dünyada Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden birisi konumunda.
- Eşine ender rastlanacak beyazlıkta kumsalları var.
- Salda Gölü kıyılarında bulunan kil, cilt hastalıklarına iyi geldiği farkedilmiş.
- Salda Gölü sit alanı ilan edildiğinden yapılaşma yasak. Bu da doğanın ve gölün bozulmamasına olanak tanımış. Bakir güzellikteki ender yerlerden.
- Salda Gölü’nde; sadece bu alanda yaşayan endemik bitki ve hayvan türleri bulunmakta.
- Kamp imkanları bulunan gölde, ulusal düzeyde öğrenci ve turist kampları düzenlenmekte.

 Sayabildiğimiz ve sayamadığımız bir çok özelliği bulunan Salda Gölü’nün korunması ve tanıtımı için çıktığımız yolda; bize katılmak isteyen, bizim gibi düşünen siz değerli misafirlerimiz ve doğaseverleri bekliyoruz. Salda Gölü hakkında aklınıza takılan, bizlere sormak istediğiniz, düşünceleriniz ve eleştirilerinize yanıtlar vermeye çalışacağız. Çekerek ölümsüzleştirdiğiniz Salda Gölü fotoğraflarınızı sitemizde yayınlayabilir ve diğer insanların görmesini sağlayabiliriz.

İstanbul'a uzaklığı 552 Km

Ankara'ya uzaklığı 409 Km mesafede yer alıyor.

Salda Gölü resimleri

salda gölü 2017

salda gölü tatil beldesi burdur yeşilova

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..