Büyük dönüşüm başlıyor! Kentsel dönüşüme 75 milyarlık ek kaynak

Hükümet çalışması sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzalamasıyla Kentsel dönüşüm projeleri için ayrılan 75 milyarlık yeni kaynak ayrıldı. Dönüşüm çerçevesinde 5 yılda riskli binaların dönüşümünde kullanılmak üzere 75 milyar liralık yeni kaynak ayrılıyor, tüm Belediyelere faizsiz kredi fırsatı müteahhit ve vatandaşlara ek teşvikler getiriliyor.

Büyük dönüşüm başlıyor! Kentsel dönüşüme 75 milyarlık ek kaynak
Editör: Hakan A.
01 Haziran 2017 - 10:58

Türkiye genelinde dönüşüme hız kazandıracak önemli bir gelişme yaşandı. Hükümet çalışmasını tamamladı ve dönüşümde kullanılacak yeni kanun ve yönetmeliklerle alakalı çalışmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın masasına koydu. Söz konusu yasaları içeren yeni tasarı Cumhurbaşkanı onayı ile resmen yürürlüğe girmiş olacak.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 1 Haziran 2017 - İstanbul

Kentsel dönüşüme büyük önem veren hükümet çalışmasını tamamlamasıyla son imza için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne konuldu. Söz konusu yeni tasarı ile kentsel dönüşümde Belediyeler başta olmak üzere önemli kaynakları içeren ek tedbirler yer alacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmasıdeprem riski ile karşı karşıya olan ülkemizde başlatılan dönüşümle paralel olarak yürüyecek yeni yasa ile birlikte 5 yıllık yeni bir proje daha hayata geçirilmiş olacak. Devasa bir kaynak ayrılacak dönüşümde ilk etapta 5 yıl boyunca kullanılacak 75 milyar TL lik bir bütçe öngörülüyor.

Türkiye genelinde 25 milyonu aşan bir konut stoğu olduğu bilinirken 99 Marmara depremi ile inşa edilen yaklaşık 10 milyon kadar bina olduğu biliniyor. 15 milyon kadar binanın risk içerdiği ve bunların 5 milyonun ise İstanbul sınırları içinde bulunduğu belirtiliyor. Bina bazlı teşvik mekanizması bu yeni düzenleme ile harekete geçirilerek sistemin daha hızlı çalışarak bina yıkım ve inşaatın hızlandırılması planlanıyor.

Belediyelere önemli yetkiler verilecek yeni kanun düzenlemesinde alan bazlı dönüşüme ağırlık verilerek, riskli görünen yerlerbelirlenebilecek. Uzun vadelerle kullandırılacak sıfır faizli iki yıl ödemesiz krediler verilecek. Diğer taraftan hazine arazilerinin tahsisi de gündemde.

Sıkışmaların yaşandığı, iflaslarla inşaat firmalarının mağduriyetiyle sonuçlanan bölgelere Fikirtepe örneğnde olduğu gibi Bakanlık hızla devreye giderek sonuca ulaşacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum