Reklamı Geç
Büyükanneye "Torun maaşları" bugün hesaplara yatıyor

Büyükanneye "Torun maaşları" bugün hesaplara yatıyor

Binlerce Büyükanne bu haberi bekliyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla Mart’ta başlattığı ‘büyükanne projesi’ kapsamında ilk maaşlar bugün hesaplara yatıyor.

14 Nisan 2017 - 08:52

İlk olarak pilot illerde başlatılan torununa bakan büyükanneye maaş projesi kapsmında müjdeli haber Bakanlık'tan geldi. Torununa bakan Büyükannelere verilecek maaşlar bugün itibariyle hesaplara yatırılmaya başlıyor. Peki hangi bankadan paralar alınacak, hangi illerde kaç bin büyükanne bu paradan faydalanabilecek ayrıntılarıyla EmlakPencerem.com da.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 14 Nisan 2017 - İstanbul

Hükümet tarafından uygulamaya konulan büyükanne maaşları bu saba itibariyle önceden belirlenen pilot illerdeki kişilerin hesaplarına 425 lira olarak yatmaya başlıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun son dakika açıklamasıyla duyurulan Büyükanne maaşları bu sabah itibariyle ilgili bankadan tahsil edilebilecek.

Bakan Müezzinoğlu'nun yapılan açıklamada, büyükanne projesine dahil olan 6 bin 500 torunlarına bakan büyükannelerin hesaplarına bugün itibarıyla 425 TL tutarında maaşlar yatmaya başlayacak. Binlerce Torununa bakan büyükanneye 12 ay süreyle bu para her ay karşılıksız olarak almaya devam edebilecek.

Pilot illerde başlatılan bu uygulama ile birlikte 425 TL'lik Maaşları almak için; annenin fiilen çalıştığını gösteren e-devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden alınacak hizmet dökümü belgesi ve büyükannenin sağlık durumunun çocuk bakımına engel olmadığını gösterir belge alınması gerekmekte. Büyükanne tarafından bakılacak olan çocuğun 3 yaşını geçmemiş olması şartı bulunan proje ile ayrıca büyükanne, çocuğa kendi evinde bakacaksa buna dair de e-Devlet üzerinden belge alması gerekiyor.

Büyükanne maaşının yüzde 50’sini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yüzde 50’sini de illerdeki ticaret odaları ve sendikalar tarafından karşılanacağı kaydedildi.

MAAŞ ÖDEMELERİ PTT ÜZERİNDNE YAPILACAK

En fazla merak edilen konulardan biri ise büyükannelere verilecek olan paraların hangi banka aracılığı ile yatırılacağı. Hükümet tarafından startı verilen Proje kapsamıda ilk etapta 10 ili kapsayan pilot bölgelerde belirlenen başvurular üzerinden başlayacak olan büyükanne maaşları, Sakarya, Konya, Tekirdağ, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Ankara, Kayseri ve Gaziantep illeri dahil edildiği kaydeidldi.

 Ancak başka illerde de başlaması gündemde. Torununa bakan büyükannenin maaşını alabilmesi için proje kapsamında olan illerdeki herhangi bir PTT şubesine bir defaya mahsus müracaat etmesi yeterli. Ödeme PTT aracılığıyla doğrudan yapılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..