Çamlıca Camisine son rötuşlar...

Büyük bir merakla açılması beklenen Çamlıca Tepesi üzerinde inşaatı tamamlanan İstanbul'un simge eserlerinden biri olacak Çamlıca Camisi'nde sona gelinmiş durumda.

Çamlıca Camisine son rötuşlar...
Editor: Hakan A.
04 Kasım 2018 - 08:12

İstanbul'un simge yapısı,önemli eseri Çamlıca Camii projesinde sona gelindi. Dev camii ne zaman ibadete açılacak kısa süre içerisinde belli olacak. Başkan Erdoğan'ın talimatı ile 2013 yılından bu yana inşaatı devam eden dev eser için geri sayım başladı. Yapımında sona gelinen Çamlıca Camii içerisine özel yapım, özel işlemelerle yaptırılan halılar yerleştirildi. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Kasım 2018 - İstanbul


Yapımına 2013'de başlanan ve o günden bu yana aralıksız çalışmaların sürdürüldüğü Çamlıca Camisi açılışında büyük geri sayım başladı. Dev eser içerisinde son olarak Gaziantep'te özel olarak üretilen toplam 17 bin metrekare büyüklüğünde halılar serildi. Artık Çamlıca Camii içerisine ayakkabılar çıkartılarak girilmeye başlandı. Diğer taraftan, ısıtma, havalandırma, akustik, ses ve güvenlik gibi tüm diğer unsurların test çalışmaları da sürüyor. Camii etrafında yapımı süren çevre düzenlemesinde de sona gelindiği bildirildi.

Bir adım kaldı...

Açılışı için son bir adım kala Çamlıca Camii çevreside, içerisinde ve diğer tüm bölümlerde açılış için hummalı bir çalışma sürdürülüyor. Özel olarak Gaziantep'de üretilen camiinin yapısına uygun desenlerleri bulunan dev halılar dün itibariyle Çamlıca Camisine yerleştirilmeye başlandı. Oldukça uzun bir yol ile Çamlıca Tepesinde inşaa edilen ve güzergah boyunca özel çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarında ise sona gelinmiş durumda.

İstanbullu merakla açılışı bekliyor...

Türlü nedenlerle açılışı geciken Çamlıca Camisi için kısa bir süre kaldı. Bir kaç kez toplu ibadet yapılan dev eserin yapımı esnasında bir kez de toplu iftar verilmişti. Oldukça büyük bir alanı kaplayan Camide, tüm hazırlıkların açılışa göre hızla sürdürüldüğü Çamlıca Camisi çalışmalarının tamamlanması ile birlikte Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın belirleyeceği bir günde açılışı gerçekleştirilecek.

Testler sürüyor...

Yangın simalüsyon sistemi, Akustik testleri, aydınlatma ve ısıtma sistemi testleri ve camide bulunan 8 adet asansör ve test gerektiren tüm detaylar üzerinde hassasiyetle çalışmalar yürütülüyor.

 Yaklaşık 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlan dev eser Çamlıca Camii, 6 mnareden, Türk İslam eserlerinin yer alacağı alanlar, sanat atölyelerinden, kütüpahane ve konferans salonu gibi önemli sosyal etkinliklerin gerçekleştirilebileceği, gün boyunca yaşayan bir Camii olarak dikkat çekiyor. İçerisinde hat çalışmaları tamamlanan Çamlıca Camii açılışı önümüzdeki gnlerde tarihinin belirlenmesiyle hizmete alınması için son adımın atılması bekleniyor.