Cayma Hakkı nedir?

Cayma Hakkı nedir?

Ön Ödemeli Konut Satışlarında önemli konulardan haklardan biri de cayma hakkıdır. Peki konutta cayma hakkın nedir, hangi durumlarda nasıl kullanılır? Cayma hakkına ilişkin ayrıntılar Emlak Rehberi haberimizde.

Cayma Hakkı nedir?
Editor: Hakan A.
25 Mayıs 2018 - 08:06

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu, Ön Ödemeli Konut Satışını düzenlemektedir. İnşaatı devam eden henüz teslim edilmemiş konutların satışında tüketicinin hakları ve satıcının ne şekilde konutları teslim edeceği, yapacağı, taahhüt gibi önemli maddeler bu kanun maddesinde yer almaktadır. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Mayıs 2018 - İstanbul

"Cayma Hakkı" Tüketici Kanunu'nun tüketiciye verdiği önemli bir haktır. Tüketici, satış sözleşmesinin yapıldığı tarihten itibaren on dört gün içinde, herhangi bir sebep öne sürmeden ve cezai şart ödemeden istediği şekilde sözleşmeden cayabilir. Yani satın aldığı konutu iade edebilir. Bu tüketiciye verilen önemli bir haktır ve tüketici kanununda düzenlenmiştir.

Cayma hakkını kullanann tüketicinin on dört gün içinde satıştan caydığını satıcıya noter vasıtasıyla bildirmesi yeterlidir.Bu süre içinde bağlı kredi kullanılmış ise satıcı, cayma bilgisini ilgili konut finansmanı sağlayan kuruluşa bildirmelidir.
 
Genellikle piyasada uygulamaya bakacak olursak; Bağlı kredi kullanan tüketicinin kredi sözleşmesi, cayma süresi bittikten sonra uygulamaya konulmaktadır. Ancak kısmen veya tamamen tüketici bu süre içinde bağlı kredi kullanmış ise; Konut finansmanı kuruluşu cayma hakkı süresi içinde tüketiciden faiz, komisyon, yasal yükümlülük ve benzeri isimler altında hiçbir masraf talep edemez.

Tüketicinin cayma hakkının kullanılması durumunda, tüketiciye iade edilmesi gereken tutar ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belge cayma bildiriminin satıcıya ulaştığı tarihten itibaren en geç on dört gün içinde tüketiciye geri verilir.Bu durumda tüketici on gün içinde edinimlerini iade etmek zorundadır.

Bir diğer önemli bir husus ise, satıcının tüketiciyi cayma hakkı konusunda bilgilendirme görevi bulunmaktadır. Bu sebeple satıcı ön bilgilendirme formunda tüketicinin cayma hakkı olduğunu yazılı bir şekilde tüketiciye bildirecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum