China Railway Express Marmaray'ı kullanacak! 11 bin 483 kilometrelik yolu 12 günde kat edecek

Türkiye Dünya'nın merkezinde enerji ve geçiş yolları üstünlüğünü korumaya devam ederken, ülke topraklarından geçen en büyük ticaret demiryolu üzerinden ilk tren seferi büyük ses getirdi. Türkiye'nin ticaret yolu üzerinden Pekin 'den yüklenen trenler 12 günde Londra'ya ulaşmış olacak.

China Railway Express Marmaray'ı kullanacak! 11 bin 483 kilometrelik yolu 12 günde kat edecek
Editor: Hakan A.
06 Kasım 2019 - 17:17

Tarihi İpek Yolu bu kez demirağlar üzerinden işlemeye başladı. Çin'den kalkan ilk tren İngiltere'ye gitmek için Türkiye'den geçti. Ankara'ya ulaşan ve İstanbul'a gelerek Marmarayı kullanarak Avrupaya gidecek olan China Railway Express 11 bin 483 kilometrelik yol 12 günde kat ederek hızlı ticaret ağını kullanmış olacak. 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 6 Kasım 2019 - İstanbul


Türkiye'nin jeostratejik ve jeopolitik önemi bir kez daha Dünya gündeminde. Tarihi İpek Yolu bu kez demirağlar ile tren yolları ile kıtaları bir araya getirdi. En büyük Ticaret ağı Türkiye sayesinde Çin'den İngiltere'ye tek seferde en hızlı yolu almış olacak. 

Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, yolculuğuna Çin'in Xi'an şehrinden başlayan ve 42 tıra eş değer elektronik ürün yükü taşıyan China Railway Ekspress'in (Çin Demiryolu Ekpresi) toplam uzunluğu 820 metre olan 42 konteyner yüklü vagonla 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak 11 bin 483 kilometrelik yolu 12 günde kat edeceğini bildirdi.

Marmaray’ı kullanarak Çin’den Avrupa’ya kesintisiz bulaşacak ilk yük trenini Ankara Garı’nda karşılanırken, törenle yüklü tren yoluna Marmaray'la birlikte devam etti. 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak 11 bin 483 kilometrelik yolu 12 günde katedecek tren, demiryolu taşımacılığında yeni dönemi simgelemiş olacak. China Railway Ekspress İstanbul'da karşılanarak Marmaray'ı kullanıp Avrupa ülkerinden geçecek ve belirlenen sürede Londra'da olacak.

Yükün, Bakü-Tiflis-Kars hattını ve Marmaray'ı kullanarak orta koridor üzerinden taşınmasının, diğer koridorlara göre zaman ve enerji tasarrufu sağlayacağını dile getiren Turhan, "Bu, hem bölgesel hem de küresel ticaretin seyri açısından oldukça tarihi bir adım. Dolayısıyla binlerce kilometre yol kat eden bu trene, demiryolu taşımacılığında başlayan yeni dönemi simgelemesi hasebiyle, gururla bakıyoruz." dedi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nın, Çin ile Türkiye arasındaki yük taşıma süresini 1 aydan 12 güne, "asrın projesi" Marmaray'ın bu hatta entegre olmasıyla da Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süreyi 18 güne düşürdüğünü belirten Turhan, "Asya ile Avrupa arasındaki 21 trilyon dolarlık ticaret hacmini dikkate aldığımızda, meselenin önemi kolaylıkla anlaşılacak.