Çin’in enerji devleri Guodian-Shenhua birleşti

Çin'in enerji devleri Guodian-Shenhua birleşti

Dünya devi olma yolunda hızla ilerleyen ve büyüyen Çin'in en büyük enerji devlerinden Guodian-Shenhua birleşmesi dünya gündeminde.

30 Ağustos 2017 - 07:56

Son yıllarda hemen her alanda Çin gözardı edilmeden büyümesini sürdürürken, enerjide rekabetçi atılımlara devam ediliyor. Devlet şirketleri özel sektör birleşmeleri dışında, rekabetin artırılması yönünde atılan adımlar Çin'de enerji alanında gözle görülür derecede devlet politikası haline getirilmiş duurmda.

Çin, her alanda yükselişini sürdürürken, enerji alanında geçtiğimiz gün yaşanan dev birleşme dünya gündeminde ilk sıralara oturdu. Çinli dev firmaların doğması, enerji alanında önemli şirketlerin dünya devleriyle yaptıkları işbirliklerine şimdide devlet ve özel sektör birleşmeleri damga vurmaya başladı.

Çin’in en büyük kömür madeni işletmecilerinden biri olarak bilinen Shenhua Group, ülkedeki en büyük beş enerji üreticisinden biri olarak kabul edilen China Guodian şirketini satın alarak, 278 milyar dolar değerinde ve dünyanın en büyük enerji dağıtımcısı şirketini kurmuş oldu.

Çinde'de birleşme büyük ilgi görürken, Guodian-Shenhua birleşmesi dün Çin’in Kamu Varlıkları Denetleme ve Yönetim Komisyonu (SASAC) tarafından açıklanması dünya gündeminde.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tamer Özyurt; 'Uzun süreli oturma izni ülkemize yabancı yatırımcı getirir'
Tamer Özyurt; 'Uzun süreli oturma izni ülkemize yabancı...
Bankalar elini taşı altına koymalı
Bankalar elini taşı altına koymalı