Çip Krizi Türkiye'ye sıçradı! Ford Otosan Kocaeli'de 2 fabrikasında 6 gün üretim durduruldu

Dünya'da yaşanan Çip krizi nedeniyle Ford Otosan Kocaeli fabrikalarında 6 gün boyunca üretim durduruldu.

Çip Krizi Türkiye'ye sıçradı! Ford Otosan Kocaeli'de 2 fabrikasında 6 gün üretim durduruldu
Editör: Hakan A.
29 Mart 2021 - 09:47
Dünya genelinde etkisini gösteren çip krizi Türkiye'nin dev otomotiv kuruluşlarını etkilemeye başladı. Bu sabah Ford Otosan'dan üretime dair durdurma kararı verildi. İşte günün sond akika gelişmesi...

Emlak Pencerem - Ekonomi Haberleri  - 29 Mart 2021 - İstanbul


Ford Otosan Kocaeli, Gölcük  ve Yeniköy fabrikalarında çip krizi baş gösterdi. Üretim geçici olarak durduruldu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, Ford Otosan'ın Kocaeli'de 2 fabrikasında 6 gün süreyle üretimin geçici olarak durdurulduğu kaydedildi.


KAP açıklamasında, "2020 yılı ilk çeyreğinden itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sonrasında birçok sektörün elektronik bileşenlere (mikroçip) artan talepleri nedeniyle, özellikle otomotiv sektöründe son yıllarda daha da yoğun kullanılmaya başlanan araç içi elektronik bileşenlerin tedarikinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Ana ortağımız Ford Motor Company küresel tedarikçileri ile sorunun çözümüne ve ana üretim hatlarına öncelik vererek elektronik bileşenlere ait materyallerin verimli şekilde kullanmasını sağlamaya çalışmaktadır. Şirket olarak tedarikçilerimiz ile birlikte gerekli planlamalar yapılarak, tedarik sıkıntısının olası etkileri en aza indirilmektedir. 

Bu kapsamda, Kocaeli yerleşkemizde yer alan Gölcük ve Yeniköy Fabrikalarımızda mikroçip kullanımının yoğun olduğu bazı parçaların yurtdışından tedarikinde yaşanan kısıtlar  nedeniyle üretime 3 Nisan 2021'den 9 Nisan 2021 tarihine kadar altı gün süreyle ara verilecektir
  

Kamuya açıklanan 2021 yılı üretim ve satış adet tahminlerimizi etkilemesi beklenmeyen söz konusu üretim duruşu süresince bakım ve üretim hatlarının yeni yatırımlara hazırlık amacıyla yeniden düzenlenmesi çalışmaları devam edecektir.

İşbu açıklamamızın İngilizce çeviri metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir." ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum