Çipras’tan flaş Türkiye açıklaması

Çipras'tan flaş Türkiye açıklaması

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararı sonrasında ilk değerlendirmelerini yaptı ve iletişim kanallarına dikkat çekti.

26 Kasım 2016 - 08:15

Türkiye ile alakalı Müzakerelerin dondurulması kararı sonrası ülkelerden değerlendirmeler devam ederken, bir açıklama da komşu ülke Yunanistan'dan geldi. Ülkenin Başbakanı Çipras, AP ve Türkiye arasında skandala neden olan müzakerelerin Dondurulması kararını değerlendirdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Aleksis Çipras,"Avrupa ile Türkiye arasında irtibat, temas ve iş birliği kanallarının açık kalmasının önemli olduğununun altını çizerken, AB ile Türkiye arasındaki anlaşma uygulamada her ne kadar zor ve kırılgan olsa da eksiksiz uygulanmalı ve AB ile Türkiye arasındaki bu önemli ilişkinin geleceğiyle ilgili çözüm bulunmalı." dedi.

Başbakan Çipras, Türkiye'nin Avrupa'daki konumuna değinerek, "Avrupa ile Türkiye arasında irtibat, temas ve iş birliği kanallarının açık kalması önemli. Özellikle de bu zor anlarda bu konudaki inancımızı istikrarla koruyoruz. AB ile Türkiye arasındaki anlaşma uygulamada her ne kadar zor ve kırılgan olsa da eksiksiz uygulanmalı ve AB ile Türkiye arasındaki bu önemli ilişkinin geleceğiyle ilgili çözüm bulunmalı." değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan'ın Türkiye ile çok zor dönemde iş birliği ve dostluk için zorlu çalışmalar yaptığını dile getiren Çipras, iki ülke arasındaki temaslar kapsamında ikili ilişkilerle ilgili birçok meselenin yanı sıra mülteci sorununa da çözümler bulunduğunu savundu.

Kısa sürede Türkiye'yi en fazla ziyarette bulunan ilk Yunan başbakanı olduğunu vurgulayan Başbakan Çipras, "Bir yıl içerisinde Türk Başkan (Cumhurbaşkanı) ve Başbakan ile görüşmek için komşu ülkeyi üç kez ziyaret ettim. İlkelerimize bağlı kaldık ancak diyalog konusunda direttik ve çözümler bulduk." ifadelerini kullandı.

Ülkesinin Türkiye ile diyalog ve iş birliğini sürdürmeye hazır olduğunun altını çizen Başbakan Çipras açıklamasında ayrıca, "Bir kez daha vurgulamak istiyorum; Yunanistan bölgemizdeki her iki halkın da yararına iş birliği ve diyaloğu sürdürmeye hazır. Komşularımız da aynı şeyi arzu ediyorsa bu tarihi yol her daim açık kalacaktır." diye konuştu.

Günün tüm gelişmeleri için yerel ve ulusal gazete manşetlerine baktınız mı?

İşte tüm gazeteler

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..