Çocuklardaki okul fobisi ve çözüm önerileri

Çocuklardaki okul fobisi ve çözüm önerileri

Çocuklardaki okul fobisi ve çözümlerine değinen Uzman Psikolog Göksu Ayaz, "Okula gitmek istemeyen çocuk, anne babasını bırakamıyor ve ağlıyor. Bu durum şiddetli bir hal aldığında çocuk, okul fobisi geliştiriyor." dedi.

12 Eylül 2017 - 16:39

Yeni eğitim döneminde okul öncesi ve birinci sınıfların uyum haftası dün itibariyle başladı. Uyum haftasında, öğrencilerin okula daha kolay uyum sağlamaları amacıyla bir dizi etkinlikler yapılıyor. Çocuğun, eğitim ortamını tanıması ve sevmesi, öğretmen ve okul arkadaşlarıyla tanışıp kaynaşması sağlanıyor. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 12 Eylül  2017 - İstanbul

Okulların başlamasıyla birlikte özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda yaşanan okul fobisine değinen Uzman Psikolog Göksu Ayaz, çocukların bu sorunlarının hafife alınmaması gerektiğinin altını çizdi.

Çocuk, anne babasından ilk ayrılığını okula başlamasıyla birlikte deneyimliyor. Bu da elbette kolay olmuyor. Bazı çocukların bu dönemi daha rahat atlatabildikleri bazılarınsa okula gitmek istemediklerinini söyleyen Ayaz, "Okula gitmek istemeyen çocuk, anne babasını bırakamıyor ve ağlıyor. Bu durum şiddetli bir hal aldığında çocuk, okul fobisi geliştiriyor. Okul fobisi, çocuğun okula karşı hissettiği yoğun korku halidir. Okul korkusunun nedenini ailede aramak gerekir. Aşırı koruyucu, çocuklarına aşırı düşkün (bağımlı) veya kaygılı ailelerin çocukları, ayrılık kaygısını daha fazla yaşayabiliyor." dedi.

Bu dönemin üstesinden gelmek için ailelerin üzerine düşen görevler:

- Okul hayatına yeni başlayan çocukların ailelerinin, mutlaka çocuğun kafasındaki belirsizlikleri gidermek amacıyla okulun nasıl bir yer olduğu, neden gidildiği ve neler yapıldığı ile ilgili bilgilendirmesi gerekir. 
- Ana-babanın, çocuğun korkularını yargılamaması ve küçümsememesi gerekir.
- Çocuklarına karşı tutarlı davranarak, net bir tavır sergilemeleri önemlidir.
- Eğer aileler kaygı yaşıyorlarsa, bu durumu çocuklarına yansıtmamaya çalışmalıdırlar. Çünkü çocuklar bu kaygıyı hisseder ve onlarda da kaygı oluşmaya başlar.
- Çocuğun şiddetli bir okul korkusu oluşmuş ve zamanla azalma göstermiyorsa bir uzmandan yardım almaları tavsiye edilir.

 Burada öğretmenin önemini de unutmamak gerektiğini belirten Ayaz, "Öğretmen, çocuğun okulu sevmesinde büyük rol oynar. Çocuğun yaptığı iyi davranışları ödüllendirmeli, okul kurallarından bahsetmeli, arkadaşlarıyla kaynaşması için oyunlar ve etkinlikler planlamalıdır. Öğretmen ve ailenin sıkı bir iletişim içinde olmaları iyi olacaktır." ifadelerini kullandı.

Uzman PSİKOLOG Göksu Ayaz