Reklamı Geç
Cumhurbaşkanı Erdoğan; AKM yıkılacak yerine daha modern opera...

Cumhurbaşkanı Erdoğan; AKM yıkılacak yerine daha modern opera binası yapılacak

Yıllardır boş olarak tutulan ve her gündeme geldiğinde sıkıntıların yaşandığı Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkılıp yenilenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar gelirken AKM projesi tamam dedi.

13 Haziran 2017 - 10:26 - Güncelleme: 13 Haziran 2017 - 10:54

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile alakalı sıcak gelişme... Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçılarla buluştuğu iftar yemeğinde AKM'nin akıbetine ilişkin detaylara değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan AKM yıkılacak dedi. İşte son dakika haberin ayrıntıları.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Haziran 2017 - İstanbul

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün, sanat ve spor dünyasına İstanbul Huber Köşkü'nde verdiği iftar yemeğinde bir araya geldi. Sanat'tan siyasete, Katar'dan İzmir'de yaşanan büyük depreme ve Taksim AKM ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "yıkıp orayı yeniden hakikaten çok ama çok güzel bir eseri İstanbul’umuza kazandıracağız. Şu anda çalışmalar, proje çalışmaları bitti, bundan sonra işin uygulama bölümüne geçeceğiz." dedi.

Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) projesinin tamamlandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Taksim'deki AKM'nin yerine yenisini yapmak istediğimiz için bizi yıllarca yerden yere vurdular. AKM'nin projesi bitti, yıkıp yeniden çok güzel bir eseri İstanbul'a kazandıracağız. Ülkemize böyle bir eseri (Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi) kazandıran anlayışı, Taksim'deki o sağlıksız ve kesinlikle çirkin yapıyı yıkıp yerine daha güzel bir eser kazandırmak istediği için uzun yıllar boyunca yerden yere vurdular. Ne sanatçı düşmanlığımız, ne sanata saygısızlığımız kaldı. Halbuki biz hem İstanbul'a hem de kültür sanat dünyamıza yakışır bir eseri ülkemize kazandırmak için çalıştık. Harbiye Kongre Merkezi bunun bir örneğidir. Oradaki Muhsin Ertuğrul neydi, biz onu şu anda ne hale getirdik? Şimdi inşallah Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'ni aynı mimari gruba yaptırdık, proje şu anda bitti. Gerek yan gerekse arka taraftaki boşlukları da oraya dahil etmek suretiyle yıkıp orayı yeniden hakikaten çok ama çok güzel bir eseri İstanbulumuza kazandıracağız. Şimdi birileri hemen diyecek ki 'Efendim siz devleti temsil ediyorsunuz, şikayet değil, icraat makamındasınız.' Bu sözün anlamı; 'Kültürü, sanatı, sporu niye yönetmiyorsunuz?' ithamıdır. Bana göre bu da bir başka yanlış bakış açısıdır. Devlet kültürde, sanatta, sporda yöneten değil, destekleyen, teşvik eden konumunda olmalıdır." ifadelerini kullandı.

En görkemlisi inşaa edilecek;

Erdoğan, "15 Temmuz ve iç güvenlik harekâtlarındaki şehitlerimiz sebebiyle maalesef bu opera binamızı asli amacına uygun etkinlikler için şu ana kadar kullanamadık. Birçok etkinlikler yapıyoruz; ama bu şekilde kullanamadık. İnşallah ülke ve millet olarak huzura ulaştığımızda bu salonda Türkiye’nin en seçkin sanatçılarının en güzel konserlerini, gösterilerini, etkinliklerini takip etme imkânı elde edeceğiz" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..