Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul hakkında flaş açıklamalar

Son dönemde sıkça gündeme gelen Kanal İstanbul projesi hakkında kritik açıklamalar Başkan Erdoğan'dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul hakkında flaş açıklamalar
Editör: Hakan A.
27 Kasım 2020 - 14:32
Türkiye'de koronavirüs önlemleri ile alakalı bugün kritik kararların çıkıp çıkmaması bekleyişler sürerken, Cuma namazı çıkışında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar geldi. Önümüzdeki en büyük proje, benim çılgın projem dediğim Kanal İstanbul projesidir diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Kanal İstanbul projesi ile ilgili de yoğun bir şekilde talepler artıyor'  dedi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 27 Kasım 2020 - İstanbul


Ekonomide önemli adımların atılacağını her defasında hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İstanbul Üsküdar'da cuma namazı çıkışında Türkiye'yi yakından ilgilendiren meselelere değindi. Varlık Founu ve Kanal İstanbul açıklamaları ise dikkat çeken önemli başlıklardandı.

Varlık Fonu ile ilgili sorulan soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biliyorsunuz Varlık Fonu'nun resmen başkanı benim. Ve bizim daha önce belli periyodlarla aldığımız kararları, bundan sonraki süreçte de devam ettiriyoruz. Yani burada fevkalade bir durum yok. Ancak önümüzdeki sürece yönelik, bizim Varlık Fonu'nu küresel anlamda çok daha farklı bir yere oturtmak istiyoruz. Dün mesela, Katar emirinin Türkiye ziyareti aslında atılan bu adımlardan bir tanesidir şu anda en önemli hedefler işte dün attığımız imzalar. Biliyorsunuz, 11 anlaşma imzalandı. Bunların içerisinde şu anda bazı firmaların kendi hisselerini satışlarından tutunuz da farklı ülkelerdeki şirketlerin hisselerini satın alıncaya kadar atılan adımlar var. Tabii önümüzdeki en büyük proje, benim çılgın projem dediğim Kanal İstanbul projesidir. Şu anda Kanal İstanbul projesi ile ilgili de yoğun bir şekilde talepler artıyor. Yerli ve küresel, bunlar var. Ve dikkat ederseniz, şu an itibarıyla bizim yatırımlarımızda herhangi bir durma söz konusu değil. Yatırımlarımız altyapı, üstyapı olarak devam ediyor. Ama bunların içerisinde dikkate değer bir numaralı proje Kanal İstanbul projesidir. Projenin mimari boyutu hazırdır. Bunun yanında teknik bütün boyutlar hazırdır ve artık işin ihale safhasına gelmiştir. Ve bu görüşmeleri de Ulaştırma Bakanlığımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızı birleştirerek bu işi beraber yürüteceksiniz dedim. Ve birlikte bu proje inşallah yürütülüyor. Bu adamı da en kısa zamanda atarak Kanal İstanbul Projesi ile İstanbul çok daha farklı bir görünüme ve uluslararası  anlamda da çok daha farklı bir güce ulaşacaktır" ifadelerini kullandı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum