Cumhurbaşkanı Erdoğan: `döviz, faiz ve enflasyon üçgeninde kurulan oyunu bozduk`

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika Türkiye ekonomisine ilişkin önemli açıklamalar geldi. Başkan Erdoğan, Ülkemizde döviz, faiz ve enflasyon üçgeninde kurulan oyunu nasıl bozduklarını böyle anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: `döviz, faiz ve enflasyon üçgeninde kurulan oyunu bozduk`
Editor: Hakan A.
05 Kasım 2019 - 12:56

Başkan Erdoğan, Türkiye ekonomisi ile faiz indirimi ve eski Merkez Bankası'nın görevden alınmasına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 5 Kasım 2019 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de AK Parti grup toplantısında konuştu. Önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, eski Merkez Bankası Başkanı ve faiz indirimi hakkında detayları paylaştı.

Döviz kuru, faiz ve enflasyon üçgeninde ülkemize kurulan oyunu bozduk diyen Başkan Erdoğan, "Sürekli 'Faiz düşerse enflasyon düşer' dedim. Sistem değişince Merkez Bankası'nı da görevden aldık. Çünkü laf dinlemiyor adam. Yeni arkadaşımıza 'Bak böyle böyle, bunu düşüreceğiz' dedik. Şimdi enflasyonda tek haneye düştük. Faiz çünkü bir ülkenin kalkınmasına en büyük kötülüktür. Yatırımı durdurur ve sizin büyümenizi engeller. Bu adımlar atılınca hava değişti ve enflasyonda tek haneye geldik. Ve döviz kurunu nispeten stabil hale getirdik." dedi.

Erdoğan konuşmasında, “Son dönemde yaşadığımız tüm sıkıntılara rağmen, gerek kamu borç oranında, gerek toplam borcun milli gelire oranında, gerekse diğer borç kategorilerinin tamamında gelişmiş ülkelerden bile çok iyi durumdayız. Satın alma paritesine göre dünyanın 13’üncü büyük ekonomisi durumundayız.” diye konuştu.

Ülkemizi diğer alanlarla birlikte ekonomide de fevkalade ileriye taşıdık diyen Erdoğan, " Ekonomimizi, 2003-2018 arasında yılda ortalama yüzde 5,6 oranında büyüttük. Milli gelirimizi, döviz kurunda geçen yıl yaşadığımız ağır saldırıya rağmen 790 milyar dolar seviyesinde tuttuk.
 
Satın alma paritesine göre dünyanın 13’üncü büyük ekonomisi durumundayız. Ve biliyorsunuz şu anda 20 tane dünya ülkesi arasında Türkiye, bu 20'nin içerisinde. Bu bir şey ifade ediyor. Durup dururken sizi oraya almıyorlar. Küçük bir hamleyle bu listede kısa sürede birkaç basamak birden yükselebilecek bir yerdeyiz"
ifadelerini kullandı.

Reklam


YORUMLAR

  • 0 Yorum