Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kentsel Dönüşüme milletçe sahip çıkmamız lazım

Kartal'da çöken binaya ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kentsel dönüşüm vurgusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kentsel Dönüşüme milletçe sahip çıkmamız lazım
Editör: Hakan A.
09 Şubat 2019 - 14:23

İstanbul Kartal ilçesinde Cevizli Mahallesinde çöken 8 katlı bina enkazında yürütülen çalışmaları yerinden inceleyerek bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kentsel dönüşüm vurgusu yaptı.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 9 Şubat 2019 - İstanbul


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kartal'da çöken binanın enkazında devam eden arama kurtarma çalışmalarına ilişkin olay yerine giderek incelemelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enkaz çalışmaları ve Yeşilyurt Apartmanı ile çevresindeki yapılarla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan bilgi aldı.Yeşilyurt Apartmanında yaşayan vatandaşların beklediği çadırı ziyaret ederek apartman sakinlerine başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, enkaz alanından ayrılırken basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Gerekli açıklamaların ilgili bakanlıklar ve kurumlar tarafından yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradan almamız gereken birçok ders var ve buna göre de şu anda gerek Başsavcımız, gerek savcılar, gerek bilirkişi heyetleri, bütün bakan arkadaşlarım, AFAD hepsi çalışmalarını sürdürüyor. Ondan sonra bizler de şöyle oturacağız, değerlendirmelerimizi yapacağız ve atılması gereken adımları da kararlı bir şekilde atacağız” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çöken bina enkazında yaptığı incelemeler sonrasında olay yerinden ayrılarak enkaz altından sağ kurtulan vatandaşları ziyaret etmek üzere ayrıldı.

Hastane çıkışında yaptığı açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kartal ilçesinde meydana gelen özellikle bu bina yaımlarında kullanılması gereken malzemeler konusu, binaların yapılması gereken alanlarda yapılması gereken adımlarda bina etütleri ve bunlara dikkat edilmemeden inşaatlarda zaman zaman yaşadığımız büyük sıkıntılar var. Tabii bunları deprem afetlerinde dikey, yatay mimari ve tüm bunların yanında deniz kumuyla yapmak suretiyle, hurda inşaat demirlerinin kullanılmasıyla maalesef atılan adımlar. Bütün bunlarla beraber inşaat ruhsatları olmadan yapılan inşaatlar burada olduğu gibi, iskan olmadan maalesef yerleşimler bunların neticesinde şimdi bakıyoruz işte 3 kata müsade edildiği halde, 8 - 10 kat inşaatın yapılması, ranta yönelik daha çok para kazanmaya yönelik kaçak yapılan işlerle şuan bu bölgede çok ciddi bir sıkıntıyı yaşadık. Ne yazıkki 17 kaybımız, 14 yaralımız var. Temennimiz odur ki, bütün bu olaylardan ders çıkarmamız lazım. Özellikle bu noktada yerel yönetimler nezdinde büyük sorumluluklar var. Yerel seçimlere gidiyoruz, hep söylediğim yatay mimari aman dikey mimari değil ve zemin etütlerine dikkat edilmesi. Zemin etütleri yapılmadan yapılan inşaatların getireceği netice bu olacaktır. Bunları görmemiz gerekiyor. Bundan sonrtaki süreçte iktidarımızın kentsel dönüşüm değişim diye ortaya koyduğu teze milletçe de sahip çıkmamız lazım. Her şeyi yönetimlerden beklememek gerekiyor. Kentsel dönüşüm değişime destek eğer verilirse bu kentsel dönüşüm değişimle birlikte gönüllülük esasına dayalı olarak buralarda yapılacak inşaatlar, bütün bu hassasiyetler teknik olarak söylüyorum dikkate alınarak bu adımlar atılacaktır. İnşaallah yerel seçimlerle beraber bu adımlara daha çok dikkat edip insan olarak üzerimize düşeni yapmış oluruz, kazaların minimize edilmesine de bizler fırsat hazırlamış oluruz. Vatandaşlarımızın daha güvenle, bu tür şeylerden uzak olarak yaşama imkanını da yakalamış olurlar" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum