Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu TL değer kazandı! Dolar ve Euro sert düştü...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Grup toplantısında ekonomiye yönelik yaptığı açıklamalar TL'nin bir anda değerlenmesine, döviz kurlarında ise sert düşüşe neden oldu. Peki şu dakikalarda Dolar kuru kaç TL, ne kadar oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu TL değer kazandı! Dolar ve Euro sert düştü...
Editör: Hakan A.
11 Kasım 2020 - 17:38 - Güncelleme: 11 Kasım 2020 - 17:41
Ekonomi gündeminde hareketli dakikalar devam ediyor. Merkez Bankası, yeni başkanı ile ilk açıklama ve ilk müdahaleleri elindeki tüm araçları kullanarak yapması, Bakan Albayrak sonrasında beşlirsiliğin kaybolması, yeni Hazine ve Maliye Bakanı'nın açıklamaları ve bugün BDDK'nın son hamlesi ile birlikte döviz kurunda gerilemeler başladı. Günün son gelişmesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ile geldi ve TL bir anda değer kazanmaya başladı. Dolar ile euro kuru sert düşüşe geçti...

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 11 Kasım 2020 - İstanbul


Ekonomide gözler bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarındaydı. Erdoğan'ın Grup kürsüsünden yapılan açıklamalar yakından takip edildi. Piyasalarda karşılık gören Başkan Erdoğan'ın sözleri sonrasında TL hızla değer kazanmaya, Dolar ve Euro kurlarında ise sert düşüşler yaşandı.

Özellikle TL konusunda vatandaşın parasına sahip çıkmasını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonmiye ilişkin 'Uluslararası yatırımcılarla bir dizi toplantılar yapaak onlara ülkemizdeki imkânları, fırsatları, potansiyeli ve sağlayacağımız destekleri bizzat anlatacağız.' sözleri sonrasında kurda büyük hareketlilik yaşandı. 

ABD DOLARI VE EURO SERT DÜŞTÜ

Erdoğan'ın açıklamalarıyla serbest piyasa döviz kurlarında hızlı düşüş başladı. TL, Dolar ve Euro karşısında değer kazandı. Dolar 8 TL'nin altına düştü! Piyasalarda şu sıralarda 1 Dolar 7.89 TL seviyelerinde işlem görürken, Euro ise 9.29 TL seviyesinde işlem görüyor.
 

Erdoğan, yaşanan gelişmeler ışığında, küresel ve milli ekonomideki tüm senaryoları çalıştıklarını, Türkiye için en doğru olanı yapmaya gayret gösterdiklerini söyledi. 

Önümüzdeki dönemde ekonomi politikalarında güven ve kredibilite kazanımına daha fazla odaklanacaklarını ve ülke risk primini düşüreceklerini vurgulayan Erdoğan, "Türk ekonomisine ve Türk Lirasına güvenen yerli ve uluslararası yatırımcıların kazancını kendi kazancımız olarak görerek, yatırımcılara her türlü kolaylığı gösterecek, desteği vereceğiz." diye konuştu. 

Vatandaşlardan bireysel tasarruflarında milli paralarına güvenmelerini ve tercihlerini Türk Lirasından yana kullanmalarını isteyen Erdoğan, "Biz kendi paramıza sahip çıkmazsak, başkasından aynı hassasiyeti bekleyemeyiz. Rezervlerimizi güçlendirmenin yolu da Türk Lirasına olan güveni artırmaktan geçiyor. Yatırım yapıldığında en yüksek ve güvenli kazancın sağlanacağı ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini tüm dünyaya göstereceğiz. Bu çerçevede ekonomi yönetimimiz yerli ve uluslararası yatırımcılarla yakın mesai içinde olacaktır. Özellikle ülkemize doğrudan yatırım getirecek herkese bu fırsatları birlikte değerlendirme teklifini yapacağız." ifadesini kullandı. 

Erdoğan, ekonominin tüm taraflarıyla, tüm sivil toplum kuruluşlarıyla yakın iş birliği halinde hareket ettiklerini anlatarak, "Biz de uluslararası yatırımcılarla bir dizi toplantılar yaparak, onlara ülkemizdeki imkanları, fırsatları, potansiyeli ve sağlayacağımız destekleri bizzat anlatacağız." dedi. 

 

Türkiye'nin demokratik hukuk devleti kimliğini güçlendirmek için son bir yıldır bir dizi yeni reformu hayata geçirdiklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yaptığımız her reform, ülkemizdeki çeşitli kesimlerle birlikte yerli ve uluslararası yatırımcılara da hitap ediyor. Önümüzdeki aylarda hukuk devleti ilkesini güçlendirme, öngörülebilir, kolay erişilebilen, hızlı ve etkin işleyen yargı sistemi konusunda yeni adımlar atacağız. Ayrıca yatırım ortamının iyileştirilmesi, mali piyasaların derinliğinin artırılması, kamu gelir ve harcamalarının kalitesinin yükseltilmesi, kayıt dışılığın önlenmesi, iyi yönetişim gibi alanlarda da yapısal reformların hazırlıkları içindeyiz."

Türkiye'nin, uluslararası düzeyde aranan yatırım hukuku standartlarının tümüne sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Buna rağmen yaşanan sıkıntılar varsa onlara da bigane kalmıyoruz. Hukuk sistemimizin tarafları ile ekonominin kamu ve özel sektördeki tüm temsilcilerinin istişareleriyle ortaya çıkacak ihtiyaçları, yasama olarak sizler, yürütme olarak biz süratle hayata geçirerek, ülkemizi yeni döneme hazırlayacağız. Mevzuat düzenlemeleri yanında uygulamadaki eksikleri ve aksaklıkları yakından takibe alarak, yatırım iklimini olumlu yönde geliştireceğiz. Kazanılmış hakları ve haklı beklentileri güvence altına alacak düzenlemeleri artırarak, ülkemizi demokrasi ve kalkınma eksenli büyütme hedefimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz. Bu duygularla bir kez daha ekonomide girdiğimiz yeni dönemin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum."


YORUMLAR

  • 0 Yorum