Cumhurbaşkanı ve Diyanet TOKİ sosyal konut açıklaması yaptı!

100 Bin sosyal konut kampanyası için başvurular bu akşam saatlerinde sona erecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Diyanet, TOKİ sosyal konutları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı ve Diyanet TOKİ sosyal konut açıklaması yaptı!
Editör: Hakan A.
15 Ocak 2020 - 15:30

Türkiye'nin kamu eliyle en büyük konut üreticisi Toplu Konut İdaresi 100 Bin sosyal konut kampanyası bugün tamamlanıyor. Başvuru yapmak isteyenler için akşaam saatlerine, mesai bitimine kadar süre var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ sosyal konut başvuru sayısını açıklarken, Diyanet İşleri'nden haram-helal açıklaması geldi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 15 Ocak 2019 - İstanbul


Toplu Konut idaresi Başkanlığı (TOKİ) 81 il genelinde uygun şart ve koşullarda, kira öder gibi ev sahibi yapacağı 100 Bin sosyal konut kampanyasında bugün son gün! Mesai saati bitimine kadar ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar başvuru yapabilecekler. Bugünden sonra ise başvurular yapılamayacak. Gündemde en fazla merak edilen sorulardan ikisine yanıt geldi.

Her yıl 100 Bin sosyal konut üretecek olan TOKİ, 2020 konut programı çerçevesinde 100 Bin sosyal konut için başvuruları tamamladı. Türkiye'nin 81 il ve ilçesinde başvuru heyecanı yaşandı. 16 Aralık 2019 tarihinde başlatılan TOKİ 100 Bin sosyal konut kampanyası 15 Ocak 2020 (Bugün) sona erecek.İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde yoğun başvuruların olduğu TOKİ sosyal konutlarında son başvurular akşam mesai sati bitimine kadar sürecek.Başvuru rakamı açıklandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ sosyal konut başvurularına ilişkin açıklamalarda bulundu. 16 Aralık tarihinde start verilen ve bugün 156 Ocak tarihleri arasında ne kadar başvuru yapıldı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "İşte biliyorsunuz bir adım attık, dedi ki Çevre Şehircilik Bakanlığımız, '100 bin sosyal konut inşasına başlayacak.' Müracaatlar şu an itibarıyla bitmiş bulunuyor. Hamdolsun genel toplam, 1 milyon 92 bin 741. Bu nereden geliyor? Demek ki halkımız, şu anda yönetimine güveniyor. Söylenen neydi? 'Konut satışı olmuyor, konutlar satılmıyor.' Eğer siz güven verirseniz benim halkım gelir senden konutu alır ama güven vermezsen almaz. Şimdi bütün bu plan ve projeler aynı zamanda neyi çağrıştıracak? Bu önemsediğimiz akıllı şehir planlamalarını, projelendirmelerini çağrıştıracak." dedi.

TOKİ - Faiz - Haram mı, Helal mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı, TOKİ'den ev alanları yakından ilgilendiren bir sorunun yanıtını paylaştı. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar Kamu bankalarından, alacakları eve dair, peşinat ödemesi sonrasında kalan para için borçlanmaya gidecek. Borçlanma, Kamu bankalarından çekilecek olan kredi ile yapılacak. Bu krediler için düşük faizli krediler vatandaşa sağlanacak. Söz konusu "faiz" kullanımına ilişkin vatandaşın aklında kalan soruya Diyanet İşleri cevap verdi.

Diyanet tarafından yapılan açıklamada, "Kurulumuzun Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan “Sosyal Konut Projesi”yle ilgili görüşü üzerine bazı medya organlarında ve sosyal medya mecralarında yapılan haberler ve paylaşımlarla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Din İşleri Yüksek Kurulu öteden beri vermiş olduğu fetvalarında; İslam'da faizin kesin olarak haram kılındığını açıkça ifade etmektedir.


Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından uygulanan “Sosyal Konut Projesi” özelinde vatandaşlarımızdan gelen yoğun sorular sebebiyle Din İşleri Yüksek Kurulu söz konusu projenin dini hükmünü bütün boyutlarıyla değerlendirmiştir. Kurulumuz, halkımızla paylaştığı görüşünde; öncelikle faizin kesin olarak haram kılındığını, konut veya araç satın almak için faizli kredi kullanmanın caiz olmadığını çok açık ve kesin bir dille belirtmiştir. Bahse konu projenin, kira ödediği takdirde asgari geçimini zorlukla sağlayan ve ev sahibi olabilmek için faizsiz ödünç borç bulamayan alt veya orta gelirli vatandaşlara yönelik üretilen bir sosyal proje olduğu kanaatine ulaşmış ve bu projeden yararlanarak ev sahibi olmanın, dinen haram kılınan faizli işlem kapsamında değerlendirilmeyeceği sonucuna varmıştır. Zira faiz, taraflardan birinin, sözleşmede karşılığı olmayan bir fazlalığı şart koşması ve bununla haksız bir kazanç elde etmesidir. Oysa bu projede devletin, verdiği borçtan kâr etmek gibi bir amacı olmadığı gibi aksine peşin verdiği paranın yıllar sonra değer olarak daha düşük bir şekilde tahsili söz konusudur. Dolayısıyla İslam’ın haksız kazanç olarak gördüğü ve kendisine şiddetle savaş açtığı faiz, bu sosyal konut projesinde sonuç itibariyle gerçekleşmemektedir.

Nitekim Kurulumuz, daha önce de devletin yatırımları teşvik etmek, istihdam sağlamak ve kalkınmayı temin etmek amacıyla verdiği teşvik kredilerinin, şartlarına uygun bir şekilde alınıp kullanılmasının caiz olduğu ve bunun faiz kapsamında değerlendirilmeyeceği yönünde de görüş bildirmiştir.


Kurulumuzun dar gelirli vatandaşlarımızın devlet desteğiyle ev sahibi olmasını amaçlayan TOKİ’nin Sosyal Konut Projesi özelindeki son görüşü de bu kapsamda görülmelidir. Söz konusu görüş üzerinden Başkanlığımızın ve Din İşleri Yüksek Kurulumuzun faize cevaz verdiği veya devlet bankalarından alınan faizli kredilerin caiz olduğunu söylediği iddiası asılsız olduğu kadar Kurumlarımızı yıpratma amacı taşıyan iyi niyetle bağdaşmayan bir algı operasyonu olarak değerlendirilmiştir.

Ayrıca bu akşam saat 22.00’de Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerimiz tarafından Diyanet TV’de detaylı açıklama yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadelerine yer verildi.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edin!

EmlakPencerem.com sosyal medya hesaplarını takip ederek anında bildirim alabilir, emlak sektörüne ilişkin en son haberleri öğrenebilirsiniz.

Hatice Kolçak'ı takip etmek için Tıklayın.

Facebook hesabımızı takip etmek için tıklayın.

YouTube kanalımızı takip etmek için tıklayın

Twitter hesabımızı takip etmek için tıklayın.

Linkedin sayfamızı takip etmek için Tıklayın.

Pinterest sayfamızı takip etmek için Tıklayın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum