Dar gelirli için sosyal kiralık konutlar...
Reklam

Dar gelirli için sosyal kiralık konutlar geliyor

Bakan Kurum'un Fransa'da yaptığı son açıklamalarda dar gelirli vatandaşlar için önemli müjdeler içeriyor. Emlak Katılım Bankası tarafından desteklenecek kentsel dönüşüm projeleri ile dar gelirli vatandaşlara ucuz konutlar üretilerek kiraya verilecek.

Dar gelirli için sosyal kiralık konutlar geliyor
Editor: Hakan A.
14 Mart 2019 - 07:22
Reklam

Türkiye genelinde yeni bir konut seferberliği başlatılmış durumda. TOKİ tarafından hayata geçirilecek 50 bin adet ucuz konut için vatandaş kuyruk olurken, şimdide gündemde dar gelirli vatandaşın uygun şartlarda kiracı olmasını sağğlayacak evler için düğmeye basılıyor. Böylece daha kaliteli, depreme dayanıklı ve az katlı kentsel dönüşüm projeleri ile inşaa edilecek evler dar gelirli vatandaşlara kiralanacak. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 14 Mart 2019 - İstanbul


MIPIM 2019 fuarı için Fransa'da bulunan Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, dar gelirli vatandaşları sevindirecek kiralık konutlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

İlk olarak gündeme 2016'da gelen ucuz kiralık konutlar ile alakalı olarak Türkiye genelinde nüfus artışının hızlı, konut fiyatlarının da yüksek olduğu şehirlerde uygulanması kararlaştırılmıştı. Sosyal kiralık konutlar ile dar gelirli vatandaşların konut ihtiyacının karşılanması ve arz-talep dengesi kurulabilecek. 

Kiralık sosyal konut desteğinde, nüfus artışının hızlı ve konut fiyatlarının yüksek olduğu şehirlere öncelik verilecek. Sosyal kiralık konut olarak adlandırılan bu destekten de satılık sosyal konutlarda olduğu gibi dar gelirli vatandaşlar yararlanabilecek.

250 BİN LOJMAN VAR

Kiralık sosyal konut özelliklerini taşıyan lojmanlar memurların barınma sorunlarını çözebilmek için Türkiye’de ilk kez Ankara’da yapılırken, ülke genelinde kamu lojmanlarının sayısı 250 bine yakın bulunuyor.

Bakan Kurum, Emlak Bankası'nın hangi alanlarda faaliyet göstereceğine ilişkin soruya verdiği cevapta, banka üzerinden sosyal kiralık konutlar yapmak istediklerini söyledi. 1 milyar lira ödenmiş sermayesi bulunan ve ağırlıklı olarak gayrimenkul sektörüne yönelik çalışacak Türkiye Emlak Katılım Bankası kentsel dönüşüm projelerine ve yerli üretim mallarını üretecek fabrikaların kurulumuna da destek verecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum