Reklamı Geç
Deniz altından Kazlıçeşme-Göztepe’yi bağlayan Avrasya Tüneli...

Deniz altından Kazlıçeşme-Göztepe'yi bağlayan Avrasya Tüneli son durum

Avrasya Tüneli için geri sayım başladı! Deniz altından Kazlıçeşme-Göztepe'yi bağlayan ve mesafeyi sadece 14 dakikaya indirecek tünel projesi açılışı 20 Aralık'ta yapılacak, işte projede son durum.

15 Kasım 2016 - 08:24

Türkiye'nin mega projelerinden biri olan Avrasya Tüneli açılışı için sadece günler kaldı. Kazlıçeşme ile Göztepe arasında tüp geçiş projesi olarak deniz altında hayata geçirilen Türkiye'nin ikinci deniz tabanı altına yapılan ulaşım projesi olarak tarihe geçecek Avvrasya Tüneli projesinde hummalı çalışma devam ediyor.

20 Aralık 2016 tarihinde Avrasya Tüneli projesi açılışı yapılacak. İlk araç geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın makam aracı olmuştu. Tarihi Avrasya Tüneli projesi açılışı ile birlikte İstanbul trafiğinde oldukça büyük bir rahatlama olacağı, özellikle belli aksları her gün kullanmak zorunda kalan vatandaş trafikte köprü geçmek zorunda kalmadan, saatlerini trafikte kaybetmeden iki kıtayı deniz altından Avrasya Tüneli aracılığı ile yapabilecek. Burada oluşan trafik yükü, İstanbul 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde her gün oluşan önemli bir yükü almış olacak.

Yapımında sona gelinen Avrasya Tüneli' açılışı için gün sayarken İstanbullu bu dev projenin bir an önce trafiğe açılması için sabırsızlanıyor.

Avrasya Tüp Geçidi’nin hizmete girmesiyle İstanbullular’ın 100 dakikalık yolculuk süresi 15 dakika gibi oldukça kısa bir süreye inömiş olacak. Konuya ilişkin son durum bilgilerini aktaran Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2011'de Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü görevini yürütürken temeli atılan Avrasya Tüp Tüneli'nin 20 Aralık tarihinde görkemli bir açılışla hizmete gireceğini açılışına bu kez bakan olarak katılacağının altını çizdi.

Bakan Arslan'ın genel müdürlük görevini yürütürken ihale sürecinde etkin bir rol üstlendiği projenin temeli 26 Şubat 2011 tarihinde atılmıştı. Dev proje Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilen projenin toplam yatırım tutarı 1 milyar 245 milyon dolar oldu. Günde en az 100 bin aracın kullanması planlanan proje, iki katlı olarak dizayn edildi. Her katta 2 şeritten tek yönlü geçiş sağlayan proje, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında da kesintisiz yolculuk imkanını İstanbulluya her şartta sunmaya devam edecek.

Proje kapsamında Avrupa yakasındaki 5,4 kilometrelik sahil yolu Kazlıçeşme'ye kadar 6 şeritten 8 şeride çıkarılırken, yaklaşık 1,5 kilometrelik kısım yerin altına alındı. Asya yakasında ise D-100 karayolunun 3 bin 800 metrelik bölümünde Göztepe'ye kadar yol ve kavşak düzenlemesi yapıldı. Mevcut yol 6 şeritten 8 şeride çıkarıldı. Yapılan çalışmalar 55 ay olarak belirlenen zamandan 8 ay önce yani 47 ayda tamamlandı. Projenin tasarım ve inşaatını gerçekleştiren yüklenici firma, tüneli 24 yıl 5 ay süreyle işletme işini üstlenecek ve Yap İşlet Devret modeli kapsamında işletilmesine start verilmiş olacak.

imdiden tüm İstanbullu iki yaka arasında Avrasya Tüp geçiş projesini kullanarak trafikte geçen vakti 15 dakikaya indirecek ve böylece büyük bir zaman tasarrufu sağlanmış olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..