''Deprem Gerçeğini Hiç Unutmadık''

Başkan Ömer Arısoy bu yıl 16.sı düzenlenen Yöresel Günler Şöleni'nde deprem ve kentsel dönüşüm hakkında açıklamalarda bulundu.

''Deprem Gerçeğini Hiç Unutmadık''
Editör: Hakan A.
30 Eylül 2019 - 09:59
Başkan Ömer Arısoy bu yıl 16.sı düzenlenen Yöresel Günler Şöleni'nde deprem ve kentsel dönüşüm hakkında açıklamalarda bulundu.

Zeytinburnu'nda bu yıl 16.sı gerçekleşen Yöresel Günler Şöleni'nin açılışını, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy yaptı. Ömer Arısoy özellikle deprem ve kentsel dönüşüm konularına dikkat çekti. 

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen Silivri depremi hakkında Ömer Arısoy, ''Silivri’de olan bu deprem İstanbul’da beklenilen büyük deprem için bir hatırlatma mahiyetindeydi. Birkaç gün önce yine unutulan bir gerçekle yüzleştik. Öncelikle Allah bizi daha beterlerinden korusun. İstanbul’da herhangi bir can kaybı olmaması bizi sevindiriyor.” dedi. Belediye olarak deprem gerçeğini hiç bir zaman unutmadıklarını ve özellikle kentsel dönüşüm alanında çalıştıklarını belirten Başkan Ömer Arısoy, “Eğer bu depremde İstanbul’da ve ilçelerimizde bir can kaybı olmadıysa açıkça söylemek gerekir ki; Bunu 20 yılda İstanbul’da yapılanlara borçluyuz. Zeytinburnu’nda da 20 yılda gerçekten çok büyük mesafeler aldık. Peki, yeterli mi? Elbette yeterli değil. Beklenen İstanbul depreminin olabildiği kadar geç bir tarihte gelmesi için dua ediyoruz. Uzmanlarımız bunun kaçınılmaz bir gerçek olduğunu vurguluyorlar. Hepimizin dileği böyle bir felaketi yaşamamaktır. Ama yaşayacaksak da hazırlıklarımız bitsin, ondan sonra yaşayalım.” dedi.

''KENTSEL DÖNÜŞÜM MÜDÜRLÜĞÜ'NÜ KURDUK''

Zeytinburnu'nda kentsel dönüşümün 20 yıldır hep gündemde olduğunu ve bu konuyla sürekli ilgilendiklerini vurgulayan Arısoy, en son Mayıs ayında Zeytinburnu Belediyesi'nde Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü'nü kurduklarını dile getirdi. Başkan Arısoy, ''Seçim çalışmaları boyunca da sizlere sık sık dile getirdim. İlçemizde kentsel dönüşüm konusu 20 yıldır gündemimizden hiç düşmedi. Bunu her yerde söyledim. Söylemeye de devam ediyorum. Konunun önemine binaen 9 Nisan’da, mazbatayı devraldıktan bir hafta sonra, belediye meclisinin ilk toplantısını yaptık. Belediye meclisinin ilk mutat toplantısında Zeytinburnu Belediyesi içerisinde yeni bir birim kurma kararı aldık, Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü. Konu hakkında tecrübe sahibi bir ekiple, işi sadece kentsel dönüşüm olan bir müdürlük olsun istedik.Bu birim şu anda faaliyette. Bunu anlatmamın nedeni, deprem olmadan önce de biz bu hazırlıkları düşünüyorduk. Bu gerçeği hiç unutmadık.” açıklamasını yaptı. Ayrıca Arısoy, konunun milli bir konu olduğunu ve tüm kamu kurumları ve özel sektör kurumlarının bu konu üzerinde işbirliği yapması gerektiğini vurguladı. Ömer Arısoy, sözlerine şöyle devam etti: “Biz her günü depreme hazırlık ile geçirmek zorundayız. Tüm kamu binalarımızı güçlendirdik. En son iki okulumuzu yıktık, yenisini yapacağız. Ayrıca ilçemizde inşası beklenen iki okulumuzun da çalışmalarına çok yakında başlıyoruz. Her geçen gün Zeytinburnu’muzu hep birlikte daha güvenli bir geleceğe taşımak için çalışacağız.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN REZERV KONUTLAR İNŞA EDİLECEK
Zeytinburnu'nda inşa edilecek Millet Bahçesi için çalışmaların 15 gün içerisinde başlayacağını belirten Ömer Arısoy, aynı zamanda bu alan içerisinde 20 bin metrekarelik bölüme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle birlikte kentsel dönüşüm projesinde kullanılmak üzere rezerv konut inşa edileceği müjdesini verdi. Başkan Arısoy konuyla ilgili olarak “Zeytinburnu’nda görevi teslim aldıktan sonra Ankara’ya gidip, Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile görüştüm. Sağ olsun, Bakanımız tüm ekibini topladı ve enine boyuna Zeytinburnu’muzu konuştuk. Malumunuz, Bakanımız burada sizlere bir Millet Bahçesi sözü vermişti. Şimdi askeri lojman olarak kullanılan ve tahliye ettiğimiz o alanımızın yıkım işlerine 15 gün içerisinde başlıyoruz. Tabii ki çevresindeki ağaçlara zarar vermeden, itinalı bir şekilde çalışacağız. Sizlerin de bildiği üzere Millet Bahçesi olarak inşa edeceğimiz bu alanın içerisinde 20 bin metrekarelik bir bölüm projenin finansal temini için hasılat paylaşımı olarak ihaleye çıkmıştı. Yani gelir elde etmek üzere konut yapılacaktı. Yine o toplantıda Bakan beye sizin adınıza rica ettim. Sayın Bakanımız bizleri kırmadı ve yapılmış ihaleyi feshetti. Buradan kendilerine bir kere daha teşekkür ediyorum. Hâlihazırda burada düşünülen bu 20 bin metrekarelik konut alanı rezerv alan olarak kullanılacak. Yani herhangi bir yerde kentsel dönüşüm uygulaması yapacağımız zaman, boşaltılan yapılardaki hemşehrilerimiz yeni evleri teslim edilene kadar bu konutlarda ikamet edecekler.” ifadelerini kullandı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum