Reklamı Geç
Deprem sonrası hasarlı yerler 24 saat içinde havadan belirlenecek

Deprem sonrası hasarlı yerler 24 saat içinde havadan belirlenecek

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü deprem sonrasında hasarlı bölgelerin belirlenmesi için 24 saat gibi kısa bir sürede bölgeleri havadan tarayacak.

25 Kasım 2016 - 10:43

Olası depremler sonrasında alınabilecek önlemlere son teknolojinin yardımıyla hasarlı bölgeler havadan fotoğraflanacak ve hasar tespiti hızlı bir şekilde yapılabilecek. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Kasım 2016 - İstanbul

Konuya ilişkin girişim, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Yapılan protokol kapsamında, depremin yaşanmasının ardından ilk 24 saat içerisinde hasarlı bölgeler havadan fotoğraflanacak. Hava görüntülerinin alınmasıyla dijital ortofoto haritaları üretilecek ve DASK, TKGM'den gelen görüntüleri, büyük boyuttaki hasarların tespiti için kullanacak ve hasarların hızlı bir şekilde tanzim edilmesiyle, yaşamın normal seyrine dönme sürecini çok daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütebilecek.
 
DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı da protokol sayesinde önemli bir ihtiyacın giderileceğini belirterek DASK olarak meydana gelebilecek olası bir afet durumunda oluşan zararların hızlı bir şekilde tespit edilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Kayacı, "Bir afet sonrasında hasarlı bölgelerin havadan yapılacak çekimleri vasıtasıyla elde ettiğimiz verilerle şu an DASK bünyesinde yürüttüğümüz Afet Risk Yönetim Sistemi Projesinin önemli bir bileşeni olan finansal analiz ile fark algılama ve tahmin yazılımının önemli bir girdisi bu protokolle sağlanmış olacak" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..