Devre Mülk Nedir?

Devre Mülk Nedir?

Devre Mülk, yılın belli bir zaman diliminde kullanılmak üzere satın alınan çok hisseli ve sınırlı mülktür. Yasal olarak 15 günden aşağı olmaması gereken bu süre 3-5-7-10 gibi daha az süreli olarak satılabilmektedir. Devre Mülk hakkı mesken olarak kullanmaya uygun yapı ya da bağımsız bölümde ortak maliklerin her birine yılın belli zaman dilimi içinde kullanımına uygun müşterek mülkiyet payına bağlı bir irtifak hakkı olarak kurulur.

Devre Mülk Nedir?
Editor: Hatice Kolçak
05 Temmuz 2016 - 19:24 - Güncelleme: 05 Temmuz 2016 - 21:24

Devre Mülk, yılın belli bir zaman diliminde kullanılmak üzere satın alınan çok hisseli ve sınırlı  mülktür. Yasal olarak 15 günden aşağı olmaması gereken bu süre 3-5-7-10 gibi daha az süreli olarak satılabilmektedir. Devre Mülk hakkı mesken olarak kullanmaya uygun yapı ya da bağımsız bölümde ortak maliklerin her birine yılın belli zaman dilimi içinde  kullanımına uygun müşterek mülkiyet payına bağlı bir irtifak hakkı olarak kurulur.

Devre Mülk genelde termal suyu olan projelerde, dinlenme maksadıyla ve denizden faydalanılan bölgelerde çok daireli bağımsız bölümler olarak kat mülkiyeti, kat irtifakına uygun olarak inşa edilmekte ve satılmaktadır. 

Yazlık veya termal bir tesisten senenin belli bir zamanında yararlanmak isteyenler kendilerine ayrılan dönemde bağımsız bölümü kullanabilir. Örneğin termal bir tesisten 1-15 haziran dönemini kapsayan devremülk satın alan kişi her yıl aynı dönemde mülkünü kullanma hakkına sahiptir. Kendisi gibi satın aldığı aynı mülkü başkalarıda 15 gün kullanmak üzere satın almışlardır. Herkesin kullanacağı zaman bellidir. Böylece aynı mülk 15 gün kullanılmak kaydıyla 24 kişiye satılmaktadır. Devre Mülk’ün tapusu vardır ve sahibine satılabilir ve kiralanabilir hakkını verir. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre devrelerin sayı ve süresi eşit olmalıdır. 

Devre Mülk tesislerinin işletmecisi tesisin çalışmasından sorumlu olduğu gibi tesisin yönetim planına göre işlemesini sağlar. Her devre mülk sahibinden yönetim planına uygun işletme için masraf ya da aidat adı altında bedel alınır. Bu nedenle devre mülk alınırken yönetim planına mutla bakılmalıdır.

Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre, Devre Mülk hakkı ancak mesken nitelikli, kat mülkiyetine veya kat irtifakına çevrilmiş yahut müstakil yapılarda kurulabilir ve 15 günden az kurulamaz.

- Devre Mülk alırken dikkat edin dolandırılmayın!

Devre Mülk hakkının nasıl kullanılacağı, devir ve teslim, şekil ve istifa, yöneticilerin seçimleri, bakım ve masraflar devre mülk sözleşmesinde belirlenir. Bu sözleşmeyi hak sahibi imzalar ve resmi senede eklenerek tapu kütüğünün beyanlar hanesine yazılır.

Devre Mülk konusu 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 8. bölümünde 57-58-59-60-61-62-63-64 ve 65. maddelerinde düzenlenmiştir ve emlak vergisine tabidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum