Reklamı Geç
Doğalgaz fatura ödeme süresi de 7 günden 10 güne çıktı

Doğalgaz fatura ödeme süresi de 7 günden 10 güne çıktı

Doğalgaz faturasında vatandaşa yeni bir kolaylık daha getirildi. Doğalgaz faturası ödeme süresi 7 günden 10 güne çıkarılırken, ödenmemiş faturası 50 metreküpten azsa kesinti yapılayacak.

23 Nisan 2017 - 22:08

Doğalgaz faturası ödemek isteyen vatandaşlara kolaylıklar sunulan yeni düzenleme EPDK tarafından açıklandı. Buna göre doğalgaz faturalarında ödeme süresi 10 güne çıkarıldığı kaydedildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 23 Nisan 2017 - İstanbul

Milyonlarca doğalgaz abonesini yakından ilgilendiren haber EPDK tarafından duyuruldu. atandaşa fatura ödemelerinde büyük kolaylıklar sağlayan düzenlemeler açıklandı.

Hükümet, bir taraftan Türkiye'de doğalgaz kullanımını artırmak ve doğalgazda 81’de 81 hedefini yakalamak için çalışmalarını aralıksız sürerken, diğer taraftan tüketici memnuniyeti ve vatandaşa sağlanan kolaylıklar ile alakalı da önemli hamleler yapılmaya devam ediyor.

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) devrim niteliğinde yeni bir düzenlemeye daha imza atıldı. EPDK tarafından yapılan yeni düzenleme ile vatandaşların doğalgaz kesintileri sebebi ile mağduriyet yaşamasının engellenmesi, abonelik sürecindeki kırtasiyenin de en aza indirilmesi sağlanmış olacak.

EPDK tarafından uygulamaya konulacak yeni düzenleme kapsamında Fatura ödenmemesi durumunda kesinti sonrası tekrar gaz arzı sağlama süresi 24 saate indirildi. Müşterinin ödenmemiş faturası 50 metreküpten azsa kesinti yapılamayacak. Fatura ödeme süresi de 7 günden 10 güne çıktığı ifade ediliyor.

EPDK tarafından vatandaşın özellikle fatura ödemelerinde kolaylıklar sağlamayı amaçlayan yeni, düzenlemesi kapsamında ayrıca şu güncellemeler yapıldığı bildirildi;

- Acil durum sebebiyle yapılanlar hariç Cuma günleri ve resmi tatillerin başladığı günden önceki gün doğalgaz kesintisi yapılamayacak. Böylece vatandaşların borçlarını kolaylıkla ödemeleri ve hizmetin uzun süre kesilmemesi sağlanacak.

- Doğalgazı kesilen müşteri, yükümlülüklerini yerine getirmesi ve dağıtım şirketine başvurmasıyla birlikte, 2 gün olan en geç yeniden doğalgaz verme süresi 24 saate çekiliyor.

- Tesisatta bulunan eksiklikler sertifikalı firmalar tarafından giderilecek ve gerekli güvenlik önlemleri yine bu şirketler tarafından alınacak.

- Dağıtım şirketleri tarafından, tüketicilere yönelik 24 saat kesintisiz hizmet verecek şekilde çağrı merkezlerinin hayata geçirileceği ve bu merkezlerden şikayetlerin ve hizmet alımlarının yapılabilmesi sağlanacak.

- Dağıtım şirketleri internet sitelerinde tüketicilerin şikayetlerini iletebilecekleri, kolay erişim sağlanabilen, yapılan başvuruların tüketiciler tarafından takip edilmesine olanak sağlayan ve tüketici tarafından şikayete konu belgeyi yüklemeye imkan veren bir “Şikâyet Başvuru Sistemi” oluşturacak.

- Dağıtım şirketi şebeke ve tüketici sayısına uygun olarak yeterli sayıda bedelsiz işlem yapacak ödeme merkezi kuracak veya bedelsiz ödeme yapılabilecek ödeme merkezleri ile anlaşacak. Tüketicilerin kendi tercihleri ile hizmet bedeli karşılığı kuruluşlara ödeme yapma hakları saklı olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..