Reklamı Geç
Dolar 1 haftada yüzde 4.39 değer kazancı sağladı

Dolar 1 haftada yüzde 4.39 değer kazancı sağladı

Dolar fiyatları TL karşısında dün kaç lira seviyesinde kapattı? Yeni iş gününe başlarken dolar/tl son durum bilgileri... ABD'de yeni başkan Trump'un seçilmesiyle birlikte dolar Türk Lirası'na karşı dün yüzde 1.35 değer kazanırken, doların son 1 haftada değer kazancı yüzde 4.39'u görürken uzman Analistler, Trump'la başlayan belirsizlik...

15 Kasım 2016 - 08:47

ABD Başkanlık seçimlerinde Trump'ın başkan olarak seçilmesi sonrasında başlayan Dolar'daki artış kimilerine kaybettirirken, kimilerine oldukça iyi getiri sağladı. Yapılan araştırmalara göre Dolar son 1 hafta boyunca yüzde 4.39 değer artışı kazandı. Hal böyle olunca dolarda kalan şuan için kazançlı gözüküyor. Lakin piayasalar dalgalı seyirde.

 Amerikanın yeni başlkanı olan Trump ile birlikte dolar küresel çapta yeniden lider olurken, pek çok para birimi kaşısında erimeye devam etti. Türk Lirası (TL) karşısında piyasalarda dün yüzde 1.35 değer artışı yaşayan doların son 1 haftada değer kazancı yüzde 4.39 seviyelerine kadar tırmandı. Uzman Analistler, Trump’la başlayan belirsizlik süresince yeni rekorların gelebileceği görüşünde hemfikir.

İstanbul Kapalıçarşı dolar fiyatları dün itibariyle Dolar/TL artışını sürdürürken,  Türk Lirası (TL) karşısında piyasalarda dün yüzde 1.35 değer kazandığı kaydedildi. Haftalık bazda ise bu rakanm 4.39 olarak rakamlara yansıdı. Türk Lirası da bu dalgada başı çeken para birimleri arasında. 9 Kasım’da Türkiye piyasaları kapalıyken yabancı işlemlerinde 3.3041 lira ile tarihi zirvesini gören dolar dün de bankalararası piyasada 3.2986 lira ile zirveye yaklaştı. Türk Lirası tek gündeki yüzde 1.35’i bulan kaybıyla dünyanın dolar karşısında en fazla değer kaybeden ikinci ülkesi oldu. Serbest piyasada dolar günü 3.2790 lira seviyelerinden günü kapatmış oldu.

Piyasalarda Dolar etkisi Sadece Türk Lirasına değil, Borsa İstanbul'a da yansırken, Borsa İstanbul dün yüzde 1 düşüşle 74 bin 419 puandan günü tamamlamış oldu. Dalgalı seyirle düşüşlerin yaşandığı haftanın ilk iş günü sonrasında gözler ise bugün yapılacak siyasi partilerin grup toplantılarına çevrilmiş duurmda. 15 Kasım Salı günü yani haftanın ikinci iş gününde piyasalar nasıl bir seyir izleyecek, siyaset ne denli piyasaları olumlu etkileyecek gün içerisinde yaşanacak hareketlenme seyiri belirleyeceği ifade ediliyor.

Piyasalarda 10 yıllık gösterge tahvil faizinde yüzde 11 aşıldı. İki yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 10’u geçerek yeniden çift haneye çıktı. 10 yıllık faiz yüzde 11.14’e kadar çıksa da yüzde 11.04’e geriledi, iki yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 10.09’a ulaştığı gelen bilgiler arasında.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..