Reklamı Geç
Dolar fiyatı 3.32 ile tarihi rekora gidiyor

Dolar fiyatı 3.32 ile tarihi rekora gidiyor

16 Kasım Dolar/TL karşısında fiyatları yükselişi durulmazken, yeni güne 3.28 seviyesinden başlayan dolar, ABD faiz artışı beklentisi ve yaşanan iç siyasi gelişmelerin hareketlenmesi ile birlikte 3.32 seviyesini test ederek tüm zamanların rekorunu kırmış oldu.

16 Kasım 2016 - 14:13

Dolar güne nasıl başladı sorusu şu saatlerde rekorlarla cevabını bulmnuş durumda. İstanbul Kapalıçarşı serbest piyada 1 Dolar = 3.32 TL seviyelerinden işlem görmeye devam ederken, yükselişi önlenemeyen Dolar tarihi rekor peşinde.

Dolarda fiyatlar yükseliş trendinde tarihi zirve yapmaya devam ediyor. 16 Kasım Çarşamba gününe 3.28 seviyelerinden başlarken, dolar/TL, ABD faiz artışının yaklaştığı beklentisinedeniyle şu sıralarda 3.32 seviyesini test ederken, TL karşısında neredeyse tüm zamanların rekorunu kırmak üzere.

Doların tansiyonu İstanbul serbest piyasalarda düşmek bilmezken, öğle saatlerinin geride kalması sonrasında güne 3.28 seviyelerinden devam eden kur, yeni günde rekor üzerine rekor kırmayı srdürüyor. Yaşanbilecek faiz artışı eklentilerini duyuran Fed yetkililerinin aralık ayında faiz artışı olacağına dair açıklamaları nedeniyle doların artışına zemin hazırlanmış oldu. Öüne geçilemeyen dalgalı yükselişin ne kadar süreceği ise şu an için bilinmeyenlerden.

Trump'ın seçimleri kazanmasının ardından geçen hafta illikit işlemlerde ilk tepki olarak yeni zirve olan 3.30'u test eden ardından dalgalı bir seyir izleyerek bu sabah güne 3.29 civarında başlamıştı.

DOLARDA YÜKSELİŞ NE KADAR SÜRECEK?

Ekinci Economics Consulting kurucusu Şevin Ekinci, "Özellikle dün Fed üyelerinden gelen Aralık'ta faiz artırımı olabilir yönünde konuşmalar dolar fiyatını iyice güçlendirdi. Önümüzdeki dönemde bu beklentinin artmasıyla $/TL de yılsonuna doğru artık 3.40 seviyesini bekliyorum. Kur özellikle ABD seçimlerindeki belirsizliğin ortadan kalkması sonucu 3.25 in üzerine yerleşmiş görünüyor. Önümüzdeki dönem gelişmekte olan ülkeler için çok zorlayıcı bir dönem. Burada faiz tarafında TCMB ye çok görev düşüyor oradaki kararlar ancak TL'yi etkileyecek" ifadelerini kullandı

EURO FİYATLARI SON DURUM!

Euro 3,55 TL seviyesinde hareket ederken, dolar karşısında 1,07 ile Aralık 2015'ten bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.

Euro/TL ABD seçimi sonrası illikit piyasada 3.6922, sepet bazında TL ise 3.4858 ile tarihi zirve yapmıştı.

Kaynak : Hürriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..