Dolar ve Euro faiz artışı ile sert düştü! 20 Kasım Döviz kurları

Merkez Bankası tarafından dün yapılan faiz artışı piyasalarda kurlarda sert düşüşe neden oldu, Borsa ise kapanışta coştu. Bugün sabah açılışta 1 Dolar kaç TL, ne kadar oldu?

Dolar ve Euro faiz artışı ile sert düştü! 20 Kasım Döviz kurları
Editör: Hakan A.
20 Kasım 2020 - 08:21
Ekonomide beklenen faiz artırım kararı Merkez Bankası PPK toplantsısı sonrasında Ağbal tarafından kamuoyuna duyuruldu ve faiz artışı yapıldı. Piyasaların beklediği haberler birlikte dolar ve euro cephesinde sert düşüşler yaşandı. Gözler ise bugün sabah saatlerinde Döviz kurları açılış fiyatlarına çevrildi. Peki 20 Kasım sabahı 1 Dolar kaç TL, ne kadar oldu? Euro kuru ne kadar geriledi? Döviz'de yaşanan sert düşüşler pek çok kesimi sevindirdi. Borsa'da ise tüm zamanların rekor artışları gerçekleşti. 

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 20 Kasım 2020 - İstanbul


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, göreve gelmesinin peşinden büyük bir baskı altında faiz kararını nası vereceği merakla bekleniyordu. Piaysalara göre yeni Başkan Ağbal, iyi bir sınav vererek beklentileri karşıladı. Faiz kararı öncesi ve sonrasında Dolar ve Euro kurunda gerilemeler başladı. Boırsa İstanbul ise tarihi rakamlara ulaştı. Pek çok hisse büyük değer kazandı.

Türkiye ekonomisinde farklı bir dönem TCMB Başkanı Ağbal ve Ekonomi koltuğuna oturan yeni Bakan Lütfi Elvan'ın piyasalara verdiği olumlu hava ile başlamış durumda. İlk sınav dün Merkez Bankası'nın yeni başkanı ile birlikte faiz artırım kararı ile gelirken, şimdi gözler Bakan Elvan'ın hamle ve açıklamalarına geldi. Piyasaları hareketlendiren karar sonrasında Dolar kuru ve Euro kurunda düşüşler devam ediyor. 

EURO 9 TL SINIRINA GERİLEDİ

Yaşanan olumlu gelişmeler ile birlikte ekonomide serbest piyasalarda TL değer kazanmaya başladı. Euro kuru bu sabah açılış itibariyle 9 TL seviyesine gerilemiş durumda. Dolar kuru ise düşüşler devam ediyor ve bu sabah 7.57 Tl seviyesinden işlem görüyor.

BORSA İSTANBUL TARİHİ REKOR KIRDI

Piyasalarda başlayan olumlu hava bugün de devam eder mi merak konusu olurken, Borsa İstanbul'da tarihin en yüksek seviyesinde işlemler kapanışa yakın bir sürede gerçekleşti. Faiz kararının öğleden sonra açıklanmasıyla birlikte başlayan olumlu hava yerini Bosa'da büyük yükselişlere bıraktı.  BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,41 yükselişle 1.313 puandan tamamlayarak rekorla kapandı

DOLAR VE EURO 20 KASIM SABAHI KAÇ TL?

Haftanın son işlem gününde beklentiler olumlu. Düşüşlerin süreceği görüşünde bulunan uzman isimler yorumlarında Dolar kurunun 7.50'den aşağı gerileceğini söylüyor. Haftanın son işlem sabahı Cuma günü saat 08:20 itibarıyla 1 Dolar 7.55 TL'den işlem görürken, Euro kuru ise 9.00 TL'den işlemlere başladı.

dolar kuru 20 kasım cuma

YORUMLAR

  • 0 Yorum