Döviz bürolarına yeni ayar

Binlerce Döviz bürosu için yeni kritik düzenleme yolda. Hazine Müsteşarlığı, döviz büroları için yeni bir düzenleme için kolları sıvarken, döviz bürolarının daha etkin denetlenmesi sağlanacak.

Döviz bürolarına yeni ayar
Editör: Hakan A.
15 Mayıs 2017 - 08:18

Döviz bürolarının kriterlerinde değişiklik yapılmasına ilişkin Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni bir düzenleme hayata geçiriliyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 15 Mayıs 2017 - İstanbul

Türkiye'de döviz bürolarının statüleri hazırlanacak yeni kanun ile değişiyor. Statüleri sıkı denetim altına alınması planlanan yeni düzenleme içöin düğmeye basıldı. Bu kapsamda yapılacak yeni çalışmayla döviz büroları daha etkin denetlenmesinin önü açılacak, şeffaflıkları, mali alt yapı ve güvenilirliklerin artırılması sağlanacak. Piyasa verileri ise özel hazırlanacak yeni bir bilgi sistemi ile daha yakından takip altına alınacak.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, Hazine Müsteşarlığı'nın yapılan değerlendirmeler ve araştırmalar sonucunda hazırlanan veriler çerçevesinde, mevcut sistemde döviz bürolarının işlemlerinin etkin olarak izlenemediği ve bu işlemlere ilişkin istatistiki verilerin bulunmadığının tespit edildiğini söyledi.

Mehmet Şimşek açıklamasında, "Döviz bürolarını A ve B grupları olmak üzere iki gruba ayrılacak. A grubu döviz büroları, B grubunun yapabildiği işlemlerin yanı sıra banka transferi yoluyla yabancı para alım satım işlemi, elektronik para kuruluşu ve ödeme kuruluşlarının acenteliği faaliyeti de yapabilecek” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum