Dövizle gayrimenkul ilanlarına Reklam Kurulu ceza yağdırdı

İnternet üzerinden verilen gayrimenkul satış ilanlarında Türk Lirası üzerinden yapılmayan ilanlara Reklam Kurulu tarafından ceza kesilmeye başlandı.

Dövizle gayrimenkul ilanlarına Reklam Kurulu ceza yağdırdı
Editor: Hakan A.
19 Ekim 2018 - 08:38 - Güncelleme: 19 Ekim 2018 - 09:13

İnternete verilen gayrimenul ilanları Reklam Kurulu kıskacına girerken, büyük para cezaları kesilmeye başlandı. Türkiye genelinde gayrimenkul satışlarında Türk Lirası ile satışlara geçiş tamamlanırken, geçiş yapmayan Dövizle gayrimenkul satanlara cezalar yolda. Özelliklşe internet üzerinden verilen ilanlar Reklam Kurulu'nun yakın takibi altında. İlanların yabancı para cinsinden verilmeye devam edilmesi durumunda ceza yağacak.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 19 Ekim 2018 - İstanbul


Ticaret Bakanlığı, gayrimenkul sektöründe dövizle satışa devam edenleri önlemek adına önemli adımlar atmaya devame diyor. Bu kapsamda Reklam Kurulu, internette verilen ilanları didik didik araştırmaya başladı. Dövizle gayrimenkul satışı yapmaya devam edenlerin tespiti durumunda Reklam Kurulu tarafından söz konusu reklamlar ve tanıtımlar hakkında durdurma cezası verildiği ve idari yaptırım uygulamaya başladı.

İnternet aracılığıyla gerçekleştirilen gayrimenkul alım  satımında yabancı para birimleri temel alınarak reklam ve ilanların yayınlandığı  ve bu ilanlarda ilgili gayrimenkulün brüt ve net alanlarına açık bir biçimde yer  verilmediğinin tespit edilirken, bakanlık Reklam Kurulu tarafından bu işlemleri yapanlara yönelik sıkı takiple ceza vermeye başladı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, "konut, arsa gibi gayrimenkullerin alım ve satımında  malın ödenecek gerçek toplam fiyatının belli olabilmesi için reklamlarda satış  fiyatlarının "Türk lirası" şeklinde belirtilmesi ve özellikle konut türü  gayrimenkullerde kullanılacak alanın tam olarak anlaşılabilmesi için ilgili  bağımsız bölümün brüt ve net alanlarının reklamlarda gösterilmesi zorunluluğu getirildi. Reklam Kurulunca sektörde  faaliyet gösteren internet sitelerinde yer alan reklam ve tanıtımlar inceleme  altına alınmaktadır. Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren internet  sitelerinde tüketicilere yönelik reklam ve tanıtımlarda gayrimenkul bedellerinin  Türk lirası olarak gösterilmesi ve ilgili bağımsız bölümün brüt ve net alanlarına  yer verilmesi gerekmektedir. Bu yükümlülüklere uyulmaması durumunda Reklam Kurulu  tarafından söz konusu reklamlar ve tanıtımlar hakkında durdurma cezası verilmekte  ve idari yaptırım uygulanmaktadır. Bu siteleri işleten firmalarca ilgili  reklamların içeriğine müdahale edilemeyeceği, bu bilgilerin kullanıcılar  tarafından sisteme girildiği belirtilse de döviz cinsinden veri girişi imkanının  ilgili internet sitelerince kullanıcılara sunulduğu hususu dikkate alındığında  reklam ve tanıtımlar hakkında durdurma cezasının yanı sıra bu aykırılıkların  tekrarı halinde ilgili internet siteleri hakkında 69 bin 86 lira idari para  cezası uygulanacaktır." ifadelerine yer verildi.