Dünya devi arama motoru Google’a 300 Milyon TL ceza

Dünya devi arama motoru Google'a 300 Milyon TL ceza

Dünyanın en büyük arama motoru Google'a Maliye'den 300 milyon liralık ceza kesildi. Google'a kesilen cezanın nedeni ise vergi kaybı...

26 Mayıs 2017 - 08:42

Türkiye'de neredeyse her gün 300 Milyon TL'den fazla para kazanan google.com arama motoruna faturlarını İrlanda üzerinden kestiği ve Türkiye'yi vergi kaybına uğrattığı gerekçesiyle Maliye tarafından para cezası uygulandığı öğrenildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 26 Mayıs 2017 - İstanbul

Dünya üzerinde her bilgisayara giren büyük reklam ağı ile her gün milyonlarca dolar para kazanan google iş vergiye gelince farklı yöntemler uygulayarak ülkelerin zaaflarından faydalanmaya devam ediyor. Pek çok ülkede vergi sisteminden yararlanan google ülke dışında kestiği faturalar nedeniyle ülkeleri vergi kaybına uğratıyor. Bu ülkelerden biri de Türkiye. 

Maliye google'ın yaptığı fatura işlemlerini ortaya çıkardı ve cezasını kesti. Vergi dairesi müfettişleri tarafından yapılan incelemeler çerçevesinde elde edilen bilgiler oldukça şaşırtıcı oldu. Türkiye'de İstanbul üzerinden merkez ofisiyle fatura kesmesi gereken google, farklı bir yöntemle müşterilerine İrlanda üzerinden fatura kestiği bilgisine ulaşıldığı kaydedildi. Konuya ilişkin Maliye ekiplerine bağlı özel müfettişlerce yapılan incelemelerde, Türkiye ofisinden internet reklamcılığı faaliyetinde bulunmasına rağmen, Türkiye'deki müşterilere reklam satış faturalarını İrlanda'dan kestiği ve Türkiye'yi çok yüksek oranlarda vergi kaybına neden olduğunu tespit edilmesi Maliye'yi harekete geçirdi ve cezayı kesti. Google için kesilen cezanın miktarı ise 300 milyon TL olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar ise google'ın Türkiye üzerinden dev kazancı ise 300 milyonun kat be kat üzerinde olduğu iddia ediliyor. Türkiye google için oldukça büyük bir pazar ve reklam gelir modelinde büyük pastalardan biri olduğu ifade ediliyor. Türk şirketler her gün milyonlarını google reklam ağına harcadığı biliniyor.

Pek çok ülkede vergi nedeniyle sıkıntılar yaşayan google ise devletlerle anlaşarak ülkelerin vergi yöntemlerine ayak uydurmaya çalışıyor. Türkiye'de dev bir ofisi bulunan Google'ın daha önce vergi ile alakalı bazı sorunları olmuş ve bu sorunlar görüşme sonucunda tatlıya bağlanmıştı. Google Türkiye'de vergi ödeyen önemli digital şirketlerin başında geliyor.

Pek çok internet şirketi ise Maliye tarafından yapılan incelemelerle vergi ödememeleri nedeniyle erişim yasağı uygulanmaya ise devam ediyor.En son rekabet nedeniyle booking.com hadisesi ise halen sıcaklığını koruyor. Türkiye'de ayrıca Rus arama motoru Yandex.com da faaliyetlerine devam ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..