Dünya Havacılık tarihinin en büyük göçü...

Dünya Havacılık tarihinin en büyük göçü 31 Ekim'de İstanbul'da

Dünya üzerinde şimdiye kadar gerçekleştirilecek Havacılık tarihinin en büyük göçü 31 Ekim'de İstanbul'da Yeni Havalimanı'na yapılacak. THY ilk iç hat uçuşunu Ankara'ya, ilk dış hat uçuşunu ise kardeş ülke Azerbaycan'a gerçekleştirecek.

Dünya Havacılık tarihinin en büyük göçü 31 Ekim'de İstanbul'da
Editor: Hakan A.
10 Ağustos 2018 - 12:46

İstanbul Yeni Havalimanı için geri sayım hızla devam ederken, Dünya üzerinde havacılk tarihinin en büyük göçü için start veriliyor. Atatürk Havalimanı, İstanbul'un Üçüncü Havalimanı olan Yeni Havalimanı'na taşınma süreci başlıyor. Dev bir operasyonla 48 saat boyunca sürecek olan havacılık tarihinin en büyük göçü için THY tüm hazırlıklarını tamamlamış durumda.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 10 Ağustos 2018 - İstanbul

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınma süreci hakkında, ilk kalkacak olan uçak seferlerine kadar çok önemli bilgileri paylaştı. Aycı, Dünya Havacılık tarihi böyle bir göç görmedi dedi! İşte Yeni Havalimanına taşınma sürecinin bilinmeyen ayrıntıları...

Bozcada'nın iki katı büyüklüğünde Dünya'nın en büyük, en modern havalimanı İstanbul Yeni Havalimanı ilk seferlerin başlayacağı 1-2-3 Kasım tarihleri için dev bir operasyon hazırlığı sürüyor. İstanbul'un dev havalimanı Üçüncü Havalimanı projesinde işlerin yüzde 95'lik dilimi tamamlanırken, kalan kısımlarda ise harıl harıl bir çalışma 31 Ekim tarihine kadar sürecek. Türkiye'nin dev havayolu şirketi THY ise tüm hazırlıklarını tamamlamış durumda. Dünya Havacılık tarihinde görülmemiş bir göç operasyonu ile Atatük Havalimanı 48 saatte boşaltılarak TIR'larla taşınması gerçekleştirilecek.

48 saat sürecek THY taşınması için 15 Bin teçhizat, binlerce TIR kullanılarak taşınma gerçekleştirilecek. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan THY Genel Müdürü Aycı, "31 Ekim için tüm hazırıklarımız tamam. İşimiz uçmak.  THY'nin yeni havalimanından ilk yurtiçi uçuşunu 31 Ekim saat 14.00'te Ankara'ya, yurtdışı uçuşunu ise Azerbeycan ve KKTC'ye yapacağız. Taşınmanın maliyetinin operasyon tamamlanınca tam anlamıyla ortaya çıkacak. THY’nin taşınma maliyetinin bilet fiyatlarına yansıtılmayacak." dedi.

Aycı, "Operasyon başlatılmadan önce kapsamlı testlerden geçmesi ve entegrasyon önemli. Her türlü mesele test edilecek. İyi planlanmalı, iyi test edilmeli ve birbirimizle yüzde 100 uyumlu çalışmalıyız. Önemli olan sahada eğitim vermek. Danışmanlarımız da bu konuda bizi uyarıyor. 33 bin personel THY'den buraya geçecek. Havacılık tarihinin en büyük göçü gerçekleşiyor. 15 bin teçhizat götürüyoruz. Havayolunun evini değiştirmesi hadisesini bütün dünya izleyecek. Böyle bir vizyonu ortaya koyanlara şükranlarımı sunuyorum. Bu havalimanı tüm fazlar tamamlandığında 6 pistle beraber çalışacak. Üstelik dünyanın 35 bin metrekare ile en büyük duty freelerine sahip havaalanı olacak. THY'nin taşınması 5 bin tırla 48 saatte bitecek" ifadelerini kullandı.

THY açıklanan son rakamlarla dev seviyeye yükselmeye devam ediyor. 2018 yılına ilişkin ilk altı aylık rakamlarını ve 2018 yılsonu hedeflerini açıkladı.