Dünyada en fazla metro inşaatı olan şehir İstanbul

Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, Dünya üzerinde en fazla metro inşaatı bulunan şehrin İstanbul olduğunu söyledi. İstanbul’da şu anda 293,5 kilometre metro inşaatı devam ediyor.

Dünyada en fazla metro inşaatı olan şehir İstanbul
Editor: Hakan A.
20 Eylül 2018 - 08:16

İstanbul'un ulaşım problemini metro ile aşmaya çalışan Büyükşehir Belediyesi, yeni dönemde önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Dünya üzerinde en fazla metro inşaatı olan şehirlerin başında İstanbul'un geldiğini söyleyen Başkan Uysal, önemli açıklamalarda bulundu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 20 Eylül 2018 - İstanbul

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, devam eden metro çalışmaları, yeni başlayacak metro çalışmaları ve metro ihaleleri için önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul'un metrolarının inşaatında yeni bir dönemin başlayacağını söyleyen Uysal, "metro yapımıyla ilgili yeni bir finans modeli geliştirdik. Bu model, ‘Yap-Kiraya Ver-Devret’ modeli. Batıdan böyle bir saldırı gelse de metro yapımı konusunda doğudan sermaye bulan işadamları bu işi yaparsa, onlar da biz de kârlı oluruz. Böyle bir şeyi başarırsak, İstanbul'un bütün ulaşım sorunlarını da çözmüş oluruz” dedi. 

Yakında ihaleye çıkacakları 34 kilometrelik Yenikapı- Beylikdüzü ile 32 kilometrelik Vezneciler-Arnavutköy metro hatlarını bu yeni finans modeline göre ihale edeceklerini ifade eden Mevlüt Uysal, “İhaleyi başarabilirsek, önümüzdeki 10 yıl içinde İstanbul'a 600 kilometre ilave metro yapmış olacağız."  diye konuştu.

İstanbul’da şu anda 293,5 kilometre metro inşaatının devam ettiğini hatırlatan Mevlüt Uysal, İstanbul'un dünyada en fazla metro inşaatı olan şehir olduğunun altını çizdi. "Yeraltındaki metro çalışmalarında 25 bin içinin çalışıyor. İstanbul’da bugüne kadar yapılan ve yapımı devam eden metro inşaatlarının 177 kilometresi Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilip yapıldı. Dünya ile kıyasladığımız zaman bu şekilde metro yapabilen başka bir belediye yok. İnşaatı devam edenler de bittiği zaman 430 kilometre olacak. ‘Londra'nın her tarafı metro’ diyoruz, toplam uzunluğu 420 kilometre. Paris'te 380 kilometre, New York'ta ise 600 kilometre civarında raylı sistem var." ifadelerini kullandı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum