Dünyada ilk olacak! 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Aralık'ta ihaleye çıkıyor

Türkiye'nin 2023 yılı hedefleri arasında olan ve İstanbul'u kıtalar arasında yapılacak Dünyada bir ilk olacak proje ile bir kez daha birbirine bağlanacak. 3 Katlı Büyük İstanbul projesinde ihale aşamasına geçiliyor.

Dünyada ilk olacak! 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Aralık'ta ihaleye çıkıyor
Editor: Hakan A.
13 Kasım 2018 - 14:34

İstanbul'un Dünya çapında projelerine bir yenisi daha eklenmek üzere. Asya'dan Avrupa kıtasına, Kıtaları deniz altından raylı sistemle geçiren Marmaray, üzerinde demiryolu bulunan ve Boğazın üçüncü gerdanlığı olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, otomobillerin kullanımına açılan ve Marmara Denizi altından geçiren Avrasya Tüneli sonrası bir başka denizaltı projesi olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için geri sayım başlamış durumda. İhale için Aralık ayı işaret edildi.

Emlak Pencerem / Emlak Haberlerleri Merkezi - 13 Kasım 2018 - İstanbul


İstanbul Boğazı altı ve üstü mega projelerle doldu taştı. Şimdiye kadar planlama ve etüd aşamasında olan d3ev proje için ihaleye çıkılıyor. İçerisinden iki katında araç, bir katında ise raylı metro hattı geçecek olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli için düğmeye basıldı. Dünyada bir ilk olacak olan 3 katlı tünel kesitine sahip Büyük İstanbul Tüneli projesinin ihale çağrısına Aralık ayında çıkılması planlanmış durumda. Asya ve Avrupa kıtalarının dünyada ilk kez yapılacak bir proje ile birbirine bağlanacak. 3 Katlı Büyük İstanbul projesi şehrin trafiğini büyük ölçüde rahatacak.

İstanbul'u Dünya çapında büyük üne kavuşturacak olan mega projeler arasında bulunan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi için ihale Aralık ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Karayolu ve metro ağının ortaklaşa kullanılacağı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nin ihale çağrısına aralık ayında çıkılacak. 10 istasyonda 9 farklı raylı sistem ekspres metro ile birbirine bağlanarak günde 6.5 milyon İstanbulluya hizmet verecek olan dev projede son aşamalara geliniyor.

Dünyada ilk olacak! 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Aralık'ta ihaleye çıkıyor

Aralıkta ihale çağrısına çıkılması planlanan projede ihalenin ise önümüzdeki yılın başlarında yapılması hedefleniyor. Raylı kesim hat uzunluğu 30.2 km, karayolu kesimi 16 km olacak proje ile İstanbul trafiğinin de büyük ölçüde rahatlayacağı ifade ediliyor.

Yap-İşlet-Devret modeli ile ihalesi planlanan söz konusu iş için etüt proje çalışmaları 29 Mayıs 2017'de başladı. Etüt projesi 7 Aralık'ta teslim edilecek.

3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Aralık'ta ihaleye çıkıyor