Dünyanın en büyük Canlı Lale Halısı için...

Dünyanın en büyük Canlı Lale Halısı için 565 Bin lale kullanıldı

İstanbul'da Sultan Ahmet Meydanı'nda Lalelerden meydana getirilen dev halı büyük ilgi görürken, Canlı Lale Halısı’nın bu yıl 4.kez hazırlandı ve hazırlanan halıda 565 bin adet lale kullanıldığı kaydedildi.

Dünyanın en büyük Canlı Lale Halısı için 565 Bin lale kullanıldı
Editor: Hakan A.
13 Nisan 2018 - 07:58

İstanbul Lale Festivali kapsamında önemli etkinlikler devam ederken, Sultan Ahmet Meydanı'nda Canlı Lale Halısı büyük ilgi görmeye devam ediyor. 

İstanbul'un simgesi Lale, bu sene de dev festival ile Dünya tarafından yakından takip edilmeye devam ediyor. İki tarih arasında dikilen lalelerden oluşan halı ise büyük beğeniyle ziyaret ediliyor. Sultan Ahmet Camii ile Ayasofya arasında orta alanda dikilen Laleden halı yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor. 565 Bin adet rengarenk lalerden oluşturulan lale halısını görmeye gelenlerin sayısı hiç de az değil.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Nisan 2018 - İstanbul

İstanbul’un Fethi'nin 565. yıl dönümü nedeniyle 565 bin adet canlı lalenin kullanıldığı Lale Halısı’nın Sultanahmet Meydanı’ndaki açılışına Başkan Uysal’ın yanı sıra eşi Hatice Uysal, İstanbul Valisi Vasip Şahin, bazı ülkelerin İstanbul Başkonsolosları, yabancı sosyal medya fenomenleri ile çok sayıda vatandaş ve turist katıldı.

Her Yıl İstanbul'da gerçekleştirilen Lale Festivali büyük bir coşku ile devame derken, dünyanın dört bir tarafından gelen turistler gördükleri rengarenk laleler karşısında büyüleniyor. İstanbul Sultan Ahmet Meydanı bu yıl da dev ale halısı ile büyük beğeni topladı. İstanbul'un en önemli meydanlarından birinde iki tarih arasında rengarenk canlı lale halısı turistlerin beğenisini topluyor. Bu sene 4.sü hazırlanan Canlı Lale Halısı’nın açılışında konuşan Başkan Uysal, lalenin bahar müjdecisi olduğunu ifade ederek, “Lale aynı zamanda tabiattaki canlanışın sembolüdür. Bu güzel günü bizimle paylaştığınız için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Lale İstanbul’un Simgesidir

2005 yılında “Lâle evine dönüyor” diyerek başlattıkları festivalin sınırları aşarak artık tüm dünya tarafından takip edildiğini altını çizen Başkan Uysal, “Hem ülkemizin farklı şehirlerinden, hem de dünyanın değişik bölgelerinden misafirlerimiz var. Festivalimizin namı çoktan İstanbul sınırlarını aştı. Lale bizim çiçeğimizdir ve İstanbul’un simgesidir.

Çünkü İstanbul, lalenin anavatanıdır. 18. yüzyılda 1588 lale türü ile şehrimiz adeta bir lale cennetiydi. Ve buradan tüm dünyaya yayıldı”  ifadelerini kullandı.

565 Bin Lale Kullanıldı

Canlı Lale Halısı’nın bu yıl 4.kez hazırlandığını ve hazırlanan halıda 565 bin adet lale kullanıldığını belirten Başkan Uysal şöyle devam etti: “Neden bu rakam? Çünkü İstanbul’un fethinin 565.nci yıldönümü bu yıl. Lale halımızın toplam büyüklüğü 1734 metrekare. Halıda kullanılan motifler de özel. Bu motifler, Türk Dünyası’nda yüz yıllardır halı ve kilimlere dokunan anonim motifler arasından seçiliyor.  Geçen yıl bereket motifi kullanılmıştı. Bu yıl ise Anadolu’da kalp gözünü simgeleyen “göz” motifi dokundu. Büyük bir emek harcandı. Emeği geçenleri yürekten kutluyorum.”

Baharın gelmesi ile birlikte İstanbul’un her köşesinde lalelerin açtığını ve İstanbul’un adeta Lalezar’a dönüştüğü kaydeden Başkan Uysal, “Toplam 125 türde, 30 milyon lâle şu an İstanbul’u süslüyor. Tamamen yerli ve milli üretimle elde edilen soğanları kullandık.  Böylece binlerce aileye istihdam sağladık. İstanbul’un Silivri, Çatalca ve Şile ilçelerinde alım garantili lale üretim merkezlerimiz var. İstanbul’un lalesi giderek büyüyen bir ekonomi haline geldi. Hatta lâle ülkesi olarak bilinen Hollanda’ya bile lâle soğanı ihraç ediyoruz artık. Ayrıca Dünyaca ünlü düşünürümüz Mevlana Hazretlerinin memleketi Konya, bu festival sayesinde önemli bir lale üretim üssü oldu” diye konuştu.Bu yıl 13.sünü düzenledikleri Lale Festivali’nin 30 Nisan’a kadar değişik etkinliklerle süreceğini vurgulayan Başkan Uysal, “Sergiler, sempozyumlar, konserler, sanatçılarımızın canlı performansları ve spor müsabakaları festival boyunca sürecek” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum