Reklamı Geç
Dünyanın en iyi projesi İstanbul’da "Avrasya Tüneli"

Dünyanın en iyi projesi İstanbul'da "Avrasya Tüneli"

Açılışı için geri sayımın sürdüğü İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak Avrasya Tüneli projesi "Dünyanın en iyisi" ödülünü imdiden aldı.

16 Ekim 2016 - 08:48

Türkiye son yıllarda hayata geçirdiği ülke genelindeki Mega projelere yenilerini eklemeye devam ederken, Dünya çapında es getirmeye devam ediyor. Zira deniz altnda otomobillerin geişine imkan sunacak ve 20 Aralık 2016'da açılışı yapılacak İstanbul'un dev projesi şimdiden "Dünyanın en iyisi" ödülünü kaptı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 16 Ekim 2016 - İstanbul

Eski Türkiye'yi geride bırakalı oldukça uzun zamanlar geçti. Yeni Türkiye'de ise kabına sığmayan Dünya'yı hayran bırakan dev projelere imza atar hale geldi. Kendi silahını üreten, insansız hava araçları ile göz dolduran, başta İstanbul olmak üzere yurdun dört bir yanına mega projeler hazırlayan ve tamamlayan Türkiye Dünyanın takdirini toplamaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde tarihi nitelikte bir geçiş yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım Avrasya Tüneli içerisinden denizin altından otomobilleri ile tarihi geçişi yaptılar. Tüm Dünya bu geçişi canlı olarak izlemişti. Şimdi ise yine bir gurur söz konusu. Zira deniz tabanı altına yapılan tüp geçiş projesi olarak adlandırılan Avrasya Tüneli projesi'nde Dünya'nın en iyisi ödülü verildi...

İstanbul’un iki yakasını deniz altından birleştirecek mega proje Avrasya Tüneli henüz daha  açılmadan dünyanın en iyisi olmayı başardı. Dev Proje, ENR’nin ‘Global En İyi Projeler Ödülleri’ listesinde köprü-tünel kategorisinde birinciliği elde etti.

Kazlıçeşme- Göztepe arasındaki mesafeyi 1 saat 40 dakikadan 15 dakikaya düşürecek, 14.6 kilometrelik Avrasya Tüneli daha açılmadan dünyanın en iyi projeleri arasına girdi. Dünyanın önde gelen müteahhitleri listesiyle bilinen Engineering News-Record (ENR) dergisinin düzenlediği 'Global Best Projects Awards' (Global En İyi Projeler Ödülleri) töreni için New York'tayız. Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, Avrasya Tüneli projesinin 'köprü-tünel' kategorisinde ENR'ın 2016 ödül listesinde birinci sıraya oturmasını şöyle açıklıyor: "Denizde dünyada 106 metrede yapılan başka tünel yok. Avrasya Tüneli, bu yönüyle ilktir. Biz, denizde 106 metrede araçların geçeceği tüneli yaparak dünyaya cesaret verdik. Dünyadaki meslektaşlarımız Avrasya Tüneli'ni yakından izledi. Bu örnekle tünel teknolojisinde yeni bir aşamaya geçildi." Arıoğlu, dünyada karmaşık zeminde ve fay hattına bu kadar yakın başka tünel olmadığını belirterek, "Dünyada tünelcilik tarihinde çığır açtığımızı iddia ediyorum. ENR'ın verdiği ödül de bunun tescilidir" diyor..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..