Dünyanın en saçma binasının yıkımı için geri sayım başladı

Sosyal medyanın dilinde olan, google'da dünyanın en saçma binası sonuçlarında ilk sırada olan Kahramanmaraş Özel İdare İş merkezi için yıkım kararı kesinleşirken, binadan taşınma süreci başladı.

Dünyanın en saçma binasının yıkımı için geri sayım başladı
Editör: Hakan A.
03 Kasım 2020 - 22:17 - Güncelleme: 03 Kasım 2020 - 22:20
Dünyanın en saçma binası sonucunda liste başı olan Kahramanmaraşın meşhur yapısının yakın zamanda yerini daha farklı bir yapılaşmaya bırakacağı kesinleşmiş durumda. Özellikle sosyal medyada sıkça paylaşımlara konu olan Kahramanmaraş'ın simge yapıları arasında yer alan Özel İdare İş merkezinin yıkımı için geri sayım başlamış durumda. Diğer taraftan bina için tahliye çalışmaları, taşınma işlemleri sürüyor. 

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Kasım 2020 - İstanbul


Google üzerinden yapılan aramalarda 'Dünyanın en saçma binası' sonuçlarında liste başı olan Kahramanmaraş'taki Özel İdare İş merkezi gündemdeki yerini koruyor. İzmir'deki deprem nedeniyle bir kez daha öne çıkan yapının depreme karşı dayanıklı yapıldığı biliniyor. Diğer taraftan bina için yıkım kararı verilmiş durumda. Bina komple yıkılacak.

Satın almak isteyenler oldu


Türkiye'nin konuştuğu, Dünyanın tanıdığı meşhur bina için çok syaıda iş adamı satın almak istemişti. Bazı iş adamları tarafından satın alınmak istenen Kahramanmaraşın Dünyaca ünlü binası satılmadı. 


Bina komple yıkılacak

Binadan tahliyeler başladı. Kurum ve kuruluşların taşınması işlemleri başlatılan binaya yanaştırılan yüksek merdivenlerden eşya taşıması yapıldı. Pek çok katta taşınma işlemi tamamlanmış durumda. İlk olarak Kaymakamlık ofisinin taşınması yapıldı. Binada tüm tahliyelerin gerçekleştirilmesi sonrasında binanın yıkım çalışmasının başlatılacağı kaydedildi. Dünyanın en saçma binasında yıkım işlemleri için geri sayıma başlandı.


dünyanın en saçma binası

Saçma bina yerine ne yapılacak?

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarihi Kapalı Çarşı cephe iyileştirme projesi kapsamında bölgede bulunan bazı yapıların yıkılarak daha özel bir proje yapılması söz konusu.  Kahramanmaraş'taki 18 katlı Özel İdare İş Merkezi yeni proje için çevresinde bulunan bazı yapılarla birlikte yıkılacak. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, konuyla alakalı açıklamasında, binanın yerine şehir meydanı yapılacağını söyledi.

google dünyanın en saçma binası kahramanmaraş özel idare iş merkezi


Bakan Kurum'un ziyaretiyle gündeme geldi

Büyükşehir Belediye Başkanı Güngör, şehir meydanı projesini ilk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un 22 Kasım 2019'da kente yaptığı ziyarette gündeme getirmişti. Bakan Kurum'unda beğendiği şehir meydanı projesinin hayata geçirilmesi için şimdiden geri sayıma geçildi. Şehir merkezinin nefes alacağı, çevredeki yapılaşmanın düzenleneceği projeyi vatandaşlarda sabırsızlıkla beklediği gelen bilgiler arasında. Başkan Güngör ise projenin kısa sürede hayata geçirilmesi konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum