Efsane oyuncu Hulusi Kentmen'in Kocaeli İzmit'teki evi için flaş gelişme

Türk sinemasının efsane isimleri arasında yer alan Hulusi Kentmen'e ait olan ev ile alakalı yeni bir gelişme yaşanıyor.

Efsane oyuncu Hulusi Kentmen'in Kocaeli İzmit'teki evi için flaş gelişme
Editör: Hakan A.
26 Ekim 2020 - 22:00 - Güncelleme: 27 Ekim 2020 - 10:56
Tük sinemasına hizmet veren, emektar ve şuan aramnızda olamayan ünlü isimlerin evleri ve geride bıraktıkları günümüzde yaşatılmaya devam ediyor. Yeşilçam'da iyi ve kötü günler geçiren efsane isimlerden biri olarak hafızalarımızda yerini koruyan ünlü oyuncu Hulusi Kentmen'in vefatının üzerinden oldukça uzun bir süre geçti. Şimdilerde ünlü oyuncu, eski evi ile gündemde.

Emlak Pencerem / Emlak Magazin Haberleri - 26 Ekim 2020 - İstanbul


Adı hala yaşayan Türk sinemasına büyük hizmetler vermiş, sinemanın babacan ismi Hulusi Kentmen'in Kocaeli'nde İzmit ilçesinde bulunan evi adeta harabeyi andıran görüntüsüyle yürek burkuyordu. Efsane ismin İzmit'teki evi için sanat müzesi yapılması kararı alındı.

hulusi kentmenİzmit Belediyesi, 1993'te hayata veda eden Yeşilçam'ın efsanelerinden Hulusi Ketmen'in harabeye dönen evi için restorasyon çalışması başlattığını duyurdu. İsmi sanat müzesinde yaşatılacak Kentmen'in evi uzun bir restorasyon süreci ile sanat müzesi olarak hizmet vereceği ifade ediliyor.

hulusi kentmen kocaeli izmit evi


Sanat Evi Olarak Hizmet Verecek

Konuyla alakalı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 'unutulmaz aktörün evini, kentin kültür hazinesine kazandıracak. Yıllardır kullanılmadığı için harabeye dönen ev, restorasyon çalışmasının ardından sanat evi olarak hizmet verecek. Yaklaşık 1,5 yıl sürmesi planlanan restorasyon çalışmasına, Adalar Rotary Kulübü sponsor oldu. Aslına uygun yenilenecek binada, yapının 3 boyutlu dijital verileri bilgisayarlı çizim ortamına aktarılmasının ardından restorasyon projesi oluşturulacak.' ifadelerini kullandı.

izmit kocaeli hulusi kentmen evi restorasyon

Hulusi Kentmen kimdir?


1912'de Bulgaristan'da doğan Hulusi Kentmen, Kocaeli'nin İzmit ilçelerinde çocukluk dönemini şen, şakrak geçiren isim ilkokul döneminden itibaren tiyatro ile yakından ilgilendi. Deniz Astsubay Okulu’ndan mezun oldu ve bir gün emekli olup da sanat yapana kadar Türk Deniz Kuvvetleri’nde Astsubay olarak hizmet veren ünlü isim 1961'de mesleğini bıraktı.

hulusi kentmen kimdir

Daha sonrasında Halkevlerinde tiyatro ile uğraşmaya, sevdiği oyunculuk ile yıllarını geçirmeye başladı. Profesyonel anlamda ilk sinema filmi olan Sürtük ile 1942’de rol aldı. İlk filmden sonra hızını kesmeden sinema'da yol katetmeye devam eden Hulusi Kentmen, 1948’de İstiklal Madalyası, 1949’da Şehitler Kalesi, 1950’de Estergon Kalesi, Züfikar’ın Gölgesinde, 1951’de Barbaros Hayrettin Paş” adlı sinema filmlerinde rol aldı.

1942 – 1988 yılları arasına 500’e yakın film sığdırdı. Filmlerinde onu Kemal Ergüvenç ve Rıza Tüzün seslendirdi. Adile Naşit, Münir Özkul, Kemal Sunal, Tarık Akan gibi Türkiye'nin gönlünde taht kurmuş olan sevilen nice isimlerle halen TV ekranlarında filmleriyle pek çok nesil izlemeye devam ediliyor.

Usta oyuncu Hulusi Kentmen, 20 Aralık 1993 tarişhinde İstanbul'da hayata gözlerini yumdu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum