Ek emsal nedir?

Ek emsal nedir?

İnşaat ve bina yapımında kullanılan terimlerden ek emsal nedir? Ek emsal gerektiren durumlar nelerdir? Ek emsal hangi bölgelerde, hangi durumlarda uygulanır? Ek emsal örnekleri, ek emsal gerektiren durumlar...

Ek emsal nedir?
Editor: Hakan A.
01 Şubat 2016 - 07:50 - Güncelleme: 24 Ağustos 2016 - 20:21

Emsal oranı İnşaat ve emlak sektöründe sıkça duyduğumuz bir yapı terimidir. Emsal oranı bir arsanın üzerine yapılacak toplam inşaat alanına denir. Diğer bir deyişle arsa üzerine yapılacak satılabilir veya kullanılabilir inşaat alanını ifade eder.

EmlakPencerem.com tarafından hazırlanan emsal nedir, ek emsal nedir? sorularına cevap bulacağınız haberimiz. Emsal oranı arsanın metrekaresine göre değişiklik gösterecektir. Her arsanın büyüklüğü belirlenmiş olan emsal oranın çarpımı ile belirlenir. Ona göre de çıkan inşaat alanı emsal değerini belirleyecektir.

 

- EK EMSAL NEDİR?

Bazen geçici uygulamalar ile bazı bölgelerin mevcut emsallerine ek emsal verilebiliyor. Örneğin kentsel dönüşüme girmiş bir bölge için mevcut emsal uygulaması ile yeterine konut yapılamıyorsa ek emsal verilerek durum kurtarılabiliyor. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği Geçici 6. Madde ile yüzde 20 ek emsal hakkı verilmişti. Kentsel Dönüşümün yoğun yaşandığı Kadıköy bölgesinde yenilenen binalarda ek emsal ile hem müteahhit hem kat malikleri faydalandı. Geçici ek emsal ile 100 metrekare bir konut 120 metrekare yapılabildi. Bu şekilde müteahhitlerde kazançlı çıktı. Ek emsal ile daha fazla inşaat alanı yapabildirler.

Yine Kentsel Dönüşüm bölgelerinde parseller birleşerek  büyük bir ada oluşturduğunda Bakanlık mevcut olan emsal oranına ek emsal verebiliyor. Ek emsal almak için parsellerin birleşmesi avantajlı olacaktır. Örneğin emsal oranı olan 2 olan 1.000 metrekare arsa etrafındaki diğer parsellerle birleşip 20 bin metrekarelik bir ada oluşturabilirse 20.000*2= 40.000 metrekare olacak inşaat alanı verilecek ek emsal oranı ile artacaktır ve daha fazla inşaat alanı ve daha büyük konutlar yapılabilecektir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum