Ekim ayı konut satış rakamları hakkında kim ne dedi?

Ekim ayında Türkiye genelinde yapılan konu satışlarına ilişkin inşaat ve gayrimenkul sektöründen önemli açıklamalar.

Ekim ayı konut satış rakamları hakkında kim ne dedi?
Editor: Hakan A.
21 Kasım 2018 - 14:24 - Güncelleme: 21 Kasım 2018 - 17:06

Türkiye genelinde yapılan konut satışlarına ilişkin Ekim 2018 verilerinin açıklanmasıyla sektör temsilcileri değerlendirmede bulunmaya devam ediyor. İnşaat ve gayrimenkul sektörünün önemli isimleri konut satışları hakkında konuştu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 21 Kasım 2018 - İstanbul


Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: "Yabancıya satış rakamı 40 bini bulabilir" 

TÜİK'in, ekim ayı konut satış rakamları konut satışlarının artış trendine girdiğini gösteriyor. Rakamlara göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 oranında artarak 146 bin 536 olurken, ipotekli konut satışları yüzde 79,1 azalış göstererek 8 bin 65 olarak gerçekleşti. Yani ipotekli satışların toplam konut satışları içinde payı yüzde 5,5. Bu da bize alınan konutların banka kredisiyle alınmadığını gösteriyor. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 134,4 artarak 6 bin 276 oldu. Yılın 10 ayında yabancılara yapılan konut satışı ise 30 bin 431. Hesaplamalar bize kasım ve aralık aylarında toplam 9 bin adet civarı bir satış gerçekleşirse yabancıya yıllık konut satış rakamının 40 bine ulaşabileceğini gösteriyor. Ülkemizde dövizin yükselmesi ve müteahhitlerin maliyetlere gelen zamlara rağmen satış fiyatlarında artış yapmaması yabancılar için büyük fırsat. Geçtiğimiz dönemde de yabancılar dövizdeki yükselişi değerlendirerek fırsata çevirdiler. Bundan sonra yabancı yatırımcıya yönelik düzenlemeler üzerinde çalışmalar yapıldığını biliyoruz, çalışmaların hayata geçmesiyle beraber yabancı yatırımcı sayısını çok daha yukarılara çıkacaktır

Şenol Üçüncü / Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi:  “Taşlar yerine oturmaya başladı"

Gayrimenkul sektöründe taşlar yerine oturmaya başladı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 oranında artması bize bunu gösteriyor. Ancak banka kredisiyle konut alım oranının yüzde 79,1 azalış göstermesi dikkat çekici. Demek ki insanlar ya yastık altı birikimlerini kullanarak ya da döviz bozdurarak yatırım yaptı. Konut talebinin konut kredisi faiz oranlarıyla direkt ilişkili olduğunu biliyoruz. Geride bırakmaya başladığımız durgunluk döneminde konut üreticileri, konut satışlarını sürdürebilmek için satışlar peşin satış ve senetli satışa döndü. Ancak sektörün finansmanı için kredili satış önemli. Bunun için de faiz oranlarının düşme trendinin devam etmesi gerekiyor. Böylece sektörümüz daha sağlıklı bir yapıya oturabilir.

AYİDER (ANADOLU YAKASI İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ DERNEĞİ) BAŞKANI MELİH TAVUKÇUOĞLU

Ekim ayında genel konut satış rakamlarının yüzde 19 oranında artması, sektörümüzün nefes almasına imkan tanımıştır. Dövizden TL’ye geçilmesi, enflasyonla mücadele kapsamında hükümetin başlatmış olduğu kampanyalar, firmaların kendi nezdinde gerçekleştirmiş olduğu kampanyalar ve KDV indirimleri etkisini gösterdi ve ağustos, eylül aylarında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre düşüş gösteren konut sektörü, yeniden yukarı bir ivme kazandı. Ekim ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 146 536 konut satıldı. Bu da bize 2018 yılını, 2017’nin konut satış rakamlarıyla kapatabileceğimizi gösteriyor. Ancak geçtiğimiz günlerde yapı izin istatistiklerine baktığımız zaman da izin istatistiklerinde yaklaşık yüzde 50’lik azalma, 2019 yılında daha az konut üreteceğimiz ve bunu da daha hızlı satabileceğimiz anlamına geliyor. Rakamların ümit verici olması güzel ama bu tamamen sektörün ve hükümetin destekleriyle gerçekleşmiştir. İpotekli satışlardaki yüzde 79,1 oranındaki tarihi azalış, konut faizlerinin yüzde 2’nin üzerine çıkması nedeniyle konut alıcısı banka kredisi almaktan uzaklaştırmış. Konut alımını firmaların düzenledikleri kampanyalar üzerinden alma yolunu seçmelerine teşvik etmiştir. Dövizin düşmesiyle birlikte banka kredilerinin de yavaş yavaş aşağıya çekilmeye başlasa da konut alıcısını tetikleyen durum, kredilerin yüzde 1 bandının altına inmesidir. Konut üreticileri, finansman sağlayıcı değildir ve kampanya düzenlemeyi de ancak bir yere kadar götürebilirler. Yabancıya konut satış rakamlarına baktığımız zaman ise yine tarihi bir artışla karşı karşıyayız. Yüzde 134’lük artış, yabancıya verilen vatandaşlık hakkının 250 bin Dolara indirilmesinin sektöre nasıl katkı sağladığını gözler önüne seriyor. Yılın ilk 10 ayında yabancıya tam 30 712 konut sattık. Bu da geçen senenin yaklaşık 2 katı demek alıyor. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yaklaşık 3 katı bir artış var. Ülkeler nezdinde incelediğimiz zaman ise Irak ve İran’ın geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 5-6 katlık bir artışı söz konusu. Yine bu ay yaz döneminde turizimin yeniden yükselmesiyle birlikte Almanların, İngilizlerin, İsveçlilerin Türkiye’den konut aldıklarını ve bunun da yansımalarını görebiliyoruz. 2018 yılında yaklaşık 40 bin konutu yabancıya satabiliriz. Bu da Cumhuriyet Tarihi’nin rekoru demek oluyor. 

KONUTDER Başkanı Altan Elmas;

Türkiye genelinde Ekim ayında 146 bin 536 adet konut satışı gerçekleşti. 2017 yılının Ekim ayına göre yüzde 19, bir önceki ay olan Eylül ayına göre konut satışlarında yüzde 15 artış yaşandı. 2018 yılının Ekim ayı Türkiye ekonomi tarihinde en çok konut satılan ay olmuştur. Hazine ve Maliye Bakanlığının KDV ve tapu harcı indirimi desteği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ve KONUTDER’in de desteklediği, 31 Ekim’e kadar süren “Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyası, konut piyasasına çok ciddi ivme kazandırarak konut satışlarını harekete geçirdi. Ekonomide yaşanan durgunluktan etkilenen konut piyasası, ciddi avantajlar sağlayan kampanyayı fırsat bilen alıcıların ve yatırımcıların ilgi göstermesiyle canlandı. Bu kampanyada gayrimenkul sektörümüz çok ciddi fedakârlıkta bulunmuştur. Vatandaşlarımızın bu kampanya dönemini çok iyi değerlendirdiğini görüyoruz. Ekim ayının kampanyanın son ayı olması, rekoru getiren bir diğer etken oldu. 120 ay, 0.98 firma vadeli kampanyada, artan inşaat maliyetlerinin fiyatlara yansıtılmamasının yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığımızın verdiği KDV ve tapu harcı indirimi bu büyük sonuca eriştirdi sektörü. Vergi indirimlerinin yıl sonuna kadar uzatılması ve enflasyonla mücadele kampanyası ile verilen yüzde 10 ilave indirim imkânı ve firmalarımızın cazip ödeme imkânlı kampanyaları konut satışlarını yıl sonuna kadar canlı tutacak ve yılı yeni bir rekorla kapatmamızı sağlayacaktır.