Reklamı Geç
EKK toplantısından çıkan sonuç: Merkez tüm tedbirleri alacak

EKK toplantısından çıkan sonuç: Merkez tüm tedbirleri alacak

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) alınan kararlar, piyasaların nasıl rahatlatılacağını açıklayan Başbakan Yıldırım , "Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı için gerekli tedbirleri alacak" denildi.

19 Kasım 2016 - 06:43

Piyasalara Merkez takibi başlıyor! Dolar ve piyasalarda yaşanan hareketliliğe Merkez bankası gelişmeleri takip edecek ve tüm tedbirleri alacak. Açıklama Başbakanlık tarafından yapıldı.
 
Son aylarda özellikle ABD Başkanlık seçimleri sonrasında yükselişe geçen Dolar için Merkez Bankası devreye giriyor. Piyasalarda yaşanan son gelişmelerin ele alındığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK), piyasalarda yaşanan hareketliliğin küresel kaynaklı olduğu değerlendirildi. Merkez Bankası’nın fiyat istikrarı için gerekli tedbirleri alacağı belirtildi

Hükümet piyasalardaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Dün önce Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında gerçekleştirilen Finansal İstikrar Komitesi Toplantısı 5 saat sürdü. Yaşanan bu önemli gelişmelerin Türkiye'ye etkileri bir bir masaya yatırıldı. Ardından da Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanarak meseleler ve piyasaları rahatlatacak önlemler, atılacak adımlar belirlendi.

Çankaya Köşkü'nde gece saatlerinde başlayan toplantıya devletin en üst kademesinde yer alan, Başbakan yardımcıları Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Sermaye Piyasası Kurumu Başkanı Vahdettin Ertaş, Hazine Müsteşarı Osman Çelik, TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül ile Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ hazır bulundu.

 Başbakan Yıldırım'ın liderliğinde başlayan ve yaklaşık 5 saat süren Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK), küresel piyasalar ve Türkiye'yi etkileyen ekonomik gelişmeler, döviz kurlarındaki artış görüşüldü. Piyasalardaki hareketliliğin esas itibarıyla küresel kaynaklı olduğu vurgulanırken, ülkeye etkilerini sınırlamak amacıyla tüm tedbirlerin gözden geçirileceği kaydedildi. Açıklamada, "Merkez Bankası, ekonomik gelişmeleri yakından takip ederek, fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda gereken önlemleri alacak. Ekonominin direncini artıracak reformlar hızlandırılacak ve reel sektörün güçlü biçimde desteklenmesine yönelik adımlara devam edilecek" ifadelerine yer verildi.

'ENDİŞEYE MAHAL YOK'

Konuya ilişkin en önemli açıklama Başbakan Yıldırım cuma namazı çıkışında gazetecilerin EKK toplantısının gündemine ilişkin sorulan soruları üzerine cevaben, "Türk ekonomisiyle ilgili herhangi bir endişeye mahal olmadığını söyledi. Yıldırım, Vatandaşlarımız rahat ve emin olsun. Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır" dedi. Dövizdeki dalgalanmanın normal olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Canikli de "Ekonomide dengeleri bozacak bir olumsuzluk yok ve olmayacak. Her şey piyasa şartlarında oluşuyor" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..