Ekonomi piyasalarının gözü enflasyon rakamlarına çevrildi

Mayıs ayına ilişkin enflasyon verileri açıklanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın 3.gününde açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) , Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamları bugün saat 10:00'da açıklanacak. Tefe Tüfe rakamları açıklanıyor, Enflasyon rakamları açıklanıyor.

Ekonomi piyasalarının gözü enflasyon rakamlarına çevrildi
Editör: Hakan A.
03 Haziran 2016 - 08:59

2016 Mayıs ayı geride kalırken piyasalar, ekonomide yaşanan son verilerin açıklanacağı TÜİK tefe, tüfe enflasyon rakamlarını beklemeye başladı. TÜİK, Mayıs ayına ilişkin enflasyon rakamlarını saat 10'da açıklayacak.

 Para piyasaları, ekonomi piyasaları bugün açıklanacak Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE), Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)'den gelecek sonuçları beklemeye başladı. Dolar, altın, borsa piyasalar, para piyasaları Mayıs ayına ilişkin son enflasyon rakamlarını beklemeye başladı.

Piyasaların gözü TÜİK tarafından bugün açıklanacak olan 2016 Mayıs ayı TÜFE-Yİ-ÜFE (TEFE-TÜFE) rakamlarında. Milyonlarca emekli maaşı, çalışan işçilerin maaşları ve kira artış oranı hesapmlaması açıklanacak enflasyon rakamlarına kilitlenmiş durumda.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın 3.gününde açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) , Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE)  rakamları bugün saat 10:00'da açıklanacak. Tefe  Tüfe rakamları açıklanıyor, Enflasyon rakamları açıklanıyor. Mayıs 2016 enflasyon! haberi ve tüm ayrıntıları emlakpencerem.com'da olacak.

TEFE-TÜFE Rakamları (Mayıs 2016 enflasyon oranları) bugün açıklanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ayın 3. gününde açıklanan,Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) , Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamları burada olacak.

Bugün saat 10'da açıklanacak olan enflasyon rakamları Emlak Pencerem farkıyla burada olacak.

Halk dilinde TEFE-TÜFE olarak bilinen ve piyasaların yakından takip ettiği TÜİK tarafından hazırlanan ve her ayın üçüncü gününde açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) , Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) fiyatları 3 Haziran tarihinde saat 10:00’da belli olacak. Emekli maaşlarına yapılacak zammın belirlenmesi başta olmak üzere, milyonlarca çalışanın zam oranlarının  belirlenmesinde ve kira artışıo oranlarının belirlenmesi için kullanılan enflasyon rakamlarına başta ekonomi piyasaları olmak üzere, milyonların gözü çevrilmiş durumda.

Geçtiğimiz ay açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamları yüzde kaç olarak gerçekleşmişti?

- İşte Nisan ayında enflasyon rakamları

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,52 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %1,27 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,87 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %5,47 artış gösterdi. 

- Mayıs ayına ilişkin ilk açıklama İTO'dan geldi

İTO: İstanbul'da Mayıs'ta perakende fiyatlar yüzde 0.11 azaldığını açıkladı. İstanbul'da, mayıs ayında perakende fiyatlar yüzde 0,11 ve toptan fiyatlar yüzde 0,15 geriledi.

İstanbul Ticaret Odasının (İTO) 1995 bazlı verilerine göre, Mayıs 2016 itibarıyla Ücretliler Geçinme İndeksi yıllık ortalama yüzde 8,42 ve Toptan Eşya Fiyatları İndeksi yıllık ortalama yüzde 6,83 arttı.

İstanbul'da, mayıs ayında perakende fiyatlar yüzde 0,11 ve toptan fiyatlar yüzde 0,15 düştü.

Söz konusu verilere yıllık bazda bakıldığında ise perakende fiyatlarda yüzde 6,94 ve toptan fiyatlarda yüzde 4,32 yükseliş görüldü.

Sektörel bazda değişim oranları 

Perakende fiyatlara mayısta aylık bazda bakıldığında, giyimde yüzde 6,84, kültür, eğitim ve eğlencede yüzde 4,01, ulaştırma ve haberleşmede yüzde 0,68, konutta yüzde 0,47, sağlık ve kişisel bakımda yüzde 0,06 artış kaydedildi. 

Bu dönemde perakende fiyatlar, ev eşyasında yüzde 1,92 ve gıdada yüzde 1,82 azalırken, diğer harcamalar grubunda fiyat değişimi izlenmedi.

Mayısta aylık bazda toptan fiyatlara bakıldığında ise işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 2,05, yakacak ve enerji maddelerinde yüzde 1,55, inşaat malzemelerinde yüzde 1,06, kimyevi maddelerde yüzde 0,01 artış gerçekleşti.

Aynı dönemde madenler grubunda yüzde 6,06, gıda maddeleri grubunda yüzde 0,98 azalış meydana gelirken, mensucat grubunda ise herhangi bir fiyat hareketi gözlenmedi.

- Nisan ayında kira artışı hesabı böyle yapılmıştı

2016 Nisan ayı Konut Kira artış oranı Hesabı,

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %0,40 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %0,75 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,80 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %5,64 artış gösterdi.

2016 yılı Nisan ayı Konut Kira Artış Oranı yüzde  5,64 kabul edilecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum