El Salvador'un Bitcoin adımına IMF kancası!

Bitcoin'i yasal para olarak kabul eden ilk ülke El Salvador'a IMF engeli... Uluslararası Para Fonu (IMF) El Salvador'un Bitcoin adımı sonrasında bir anda ortaya çıkarak kancayı ülkeye taktı.

El Salvador'un Bitcoin adımına IMF kancası!
Editör: Hakan A.
11 Haziran 2021 - 07:12 - Güncelleme: 11 Haziran 2021 - 23:48
Dünya, Orta Amerika ülkesi El Salvador'un resmi para birimi olarak Bitcoin'i kabul etmesini konuşurken çarpıcı bir gelişme yaşandı. Bitcoin (BTC) için Dünya'da bir ilk olacak hamle yapan El Salvador'un Başkanı Nayib Bukele, kongreden kanun teklifini geçirerek yasalaşmasının önünü açmıştı. Yaşanan bu olumlu gelişmenin peşinden ise flaş bir gelişme daha yaşandı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 11 Haziran 2021 - İstanbul


El Salvador Devlet başkanı tarafından atılan Bitcoin adımı sonrasında başka ülkelerin benzer adımlar için çalışma yürüttüğü haberleri art arda gelmeye başladı. Düşen Bitcoin ve kripto para piyasaları, Orta Amerika ülkesi El Salvador'dan gelen haberler ile toparlanma içerisine girmişti. Ancak dün gün içerisinde ülkelere kene gibi yapışan, IMF devreye girerek bu iş olmaz dedi.

Geçtiğimiz haftadan bu yana El Salvador'da yaşanan bitcoin gelişmeleri yakından izleniyor. Yeni gelişmeler yaşanan Bitcoin meselesine uluslararası IMF gibi kurumlar el atmaya başladı. Tüm Dünya El Salvador'dan gelen ve Dünya'da ilk olacak Bitcoin hamlesini konuşurken, bir anda Uluslararası Para Fonu (IMF) ortaya çıkarak ambiansı bozdu. IMF, El Salvador'un Bitcoin hamlesini yasal endişeler adı altında baltalamayı başardı.

 

Bu 2 Japon köpeği yükselişe geçti! Dogecoin ve Kishu Inu sert sıçradı... 

David Guetta, Miami'deki lüks evi 14 Milyon Dolar bedelle kripto para ile satışa çıkardı

Tornado Cash (TORN) Binance ile sıçradı! TORN coin nedir, alınır mı?

Bu 3 coine girenler en düşük seviyeyi gördü! Shiba, Akita, Kishu Inu coinler son durum...

El Salvador resmi olarak kriptoya geçiyor! Bitcoin (BTC) tasarısı kabul edildi... 


Konuyla alakalı edinilen son dakika bilgilere göre, Uluslararası Para Fonu Perşembe günü yaptığı açıklamada, El Salvador'dan Bitcoin'i yasal para birimi haline getirme hamlesiyle ilgili bir takım ekonomik ve yasal endişeleri olduğu açıklamasında bulundu.

El Salvador, Başkan Nayib Bukele'nin yurtdışında yaşayan Salvadorluların evlerine havale göndermelerine yardımcı olma potansiyel kripto para yatırım araçlarını kullanmasıyla, Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke olarak tarihe geçti.

IMF sözcüsü Gerry Rice, planlanan bir basın brifingi sırasında El Salvadr ile alakalı flaş açıklamalarda bulundu. IMF sözcüsü Rice, “Bitcoin'in yasal para olarak kabul edilmesi, çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getiriyor. Alınan kararı ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve yetkililerle istişarelerimize devam edeceğiz” dedi.

Rice, IMF'in Perşembe günü Bitcoin yasasını tartışmak için Bukele ile görüşeceğini söyledi. El Salvador, 1 milyar dolara yakın bir program için IMF ile görüşüyor.

El Salvador yasası, bitcoin'in 20 yıl önce resmi para birimi haline gelen dolar ile eşit konuma sahip olacağı anlamına geliyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum