Elazığ'da inşaa edilen muhteşem Kömürhan Köprüsü yerli ve milli imkanlarla yapıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını gerçekleştirdiği Elazığ ve bölgesine hizmet verecek Kömürhan Köprüsü baştan sona yerli ve milli olarak inşaa edildi.

Elazığ'da inşaa edilen muhteşem Kömürhan Köprüsü yerli ve milli imkanlarla yapıldı
Editör: Hakan A.
02 Ocak 2021 - 14:35
Türkiye'nin ulaşım ağında yer alan önemli bir köprü açılışı bugün Elazığ'da Kömürhan Köprüsü ile ekonomiye ve bölgeye kazandırıldı. 16 İli birbirine bağlayan Elazığ il sınırları işçerisinde tümüyle yerli ve milli olanaklarla inşaa edilen muhteşem Kömürhan Köprüsü törenle hizmete girdi. Malatya ve Elazığ arasını 1 saate düşürecek Kömürhan Köprüsü resmen trafiğe açılmış oldu.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 2 Ocak 2021 - İstanbul 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve milli imkanlarla inşaat süreci tamamlanan Elazığ Kömürhan Köprüsü açılışını törenle gerçekleştirdi. Türkiye genelinde karayolları üzerinde gerçekleştirilen önemli köprüler arasında yer alacak ve Elazığ ile Malatya arasında aşılması zor bir yolu kolaylaştıracak, yıllarca bölgede 16 ili birbirine bağlayacağı ifade edilen Elazığ Kömürhan Köprüsü ve Tünelleri Açılış Töreni görkemli bir şekilde yapılarak bölge halkının hizmetine sunuldu. Kömür han Köprüsü ve Tünelleri de bölgemizde üretim, ticaret ve turizme önemli katkılar sağlayacak! 

Doğu-batı aksında 16 il için geçiş noktası olacak Yeni Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli, turizm ve ticaret merkezlerine ulaşımı kolaylaştırarak bölgenin ve ülkenin gelişimine katkı sağlayacak.Proje, Malatya ve Elazığ'daki havalimanlarıyla bütünleşerek ulusal ve uluslararası bağlantıların parçası olacak ve iç, dış turizm sirkülasyonlarının sağlanmasıyla bölgenin sosyal ve ekonomik gelişimini destekleyecek. 

Köprü, tünel ve yolun hizmete açılmasıyla birlikte Malatya ile Elazığ arasındaki kara yolu ulaşımında karşılaşılan ciddi sorunlar artık tarih olacak.


DÜNYADA 4'ÜNCÜ

Köprü, tek pilonlu ve orta açıklığının 380 metre olması sebebiyle dünya literatüründe 4. sırada yer alıyor. Köprünün yapımında Eyfel Kulesi'yle aynı miktarda çelik kullanıldı. Bugün gerçekleştirilen resmi açılış ile bölgeye büyük hizmetler vecek olan Baraj Gölü üzerinde kurulu Kömürhan Köprüsü ve diğer tünelleri ile birlikte taşıt trafiğine 2x2 şeritle hizmet verecek, tamamı yerli teknoloji, yerli mühendislik ve iş gücüyle yapılan gergin eğik askılı tipte yapılan Yeni Kömürhan Köprüsü, 660 metre uzunluğunda ve 23 metre genişliğinde.

İnşaat boyunca yapım süreci boyunca toplamda 7 bin ton çelik kullanılan köprü, ters-y tipi kule olarak tek pilon ve orta açıklığı 380 metre olması özelliğiyle dünyada kendi alanında 4. sırada yer alıyor. Toplamda uzunluğu 5 bin 155 metre olarak tasarlanan, tünellerdeki uzunluğu ise 4 Bin 800 metre olarak trafiğe açılan Kömürjhan Köprüsü, İhtişamlı görüntüsüyle dikkati çeken ve 42 adet kablo imalatı gerçekleştirilen köprünün orta açıklığı 25 çelik segmentten oluşuyor. 

Köprünün çelik imalatların montajlarının yapılabilmesi için kullanılan kaynak boyu yaklaşık 450 kilometre, çelik segmentlerin kule bağlantısını sağlayan kablo uzunluğu ise 853 kilometre.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum