Elazığ deprem bilançosu! 24.01.2020 Saat 20:55 - 6.8

Elazığ ve Malatya illerini vuran 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası sabahın ilk ışıklarına kadar toplam 250'ye yakın artçı deprem meydana geldi. Sabah saatlerinde ise korkunç manzara ortaya çıktı. Elazığ ve Malatya depremine ilişkin bilanço belli olmaya başladı.

Elazığ deprem bilançosu! 24.01.2020 Saat 20:55 - 6.8
Editör: Hakan A.
25 Ocak 2020 - 09:27 - Güncelleme: 25 Ocak 2020 - 09:31

Türkiye Elazığ ve Malatya'dan gelecek güzel haberleri bekliyor. 24.01.2020 Saat 20:55'de 6.8 büyüklüğünde meydana gelen Elazığ depremi sonrası bilanço ortaya çıkmaya başladı. Sabaha kadar devam eden enkaz altından kurtarma çalışmalarından güzel haberler geliyor. İstanbul üzerinden 300 kişilik kurtarma ekibi ile özel araçların gelmesiyle çalışmalar daha fazla hızlandı.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 25 Ocak 2020 - İstanbul


Türkiye'nin gündemi bir anda Manisa, Ankara ev Elazığ'da yaşanan depremlerle değişti. İlk olarak Manisa ilinde büyük bir deprem meydana geldi, hemen sabahında Ankara ve gecesinde ise Elazığ. Elazığ Malatya sınırında  meydana gelen 6.8'lik deprem can kaybına yol açtı. Çok sayıda yaralı olduğu gelen son dakika bilgileri arasında.

Türkiye'nin her ilinden kamu kurumları yardım yolladı!Başta Elazığ ve Malatya deprem bölgelerine yakın il ve ilçe belediyeleri tüm ekip ve ekipmanları ile yardım malzemelerini bölgeye ulaştırdı.  Sabah saatlerinde gün aydınlanmasıyla deprem kurtarma ekipleri tam koordinasyon ile arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Türkiye'nin dört bir yanından AFAD, UMKE ve Kızılay ekipleri bölgeye ulaştı. Belediyeler çok sayıda ekip, ekipman ve malzeme yolladı. AFAD ekiplerini, Jandarma Arama-Kurtarma Timlerini, Sağlık Bakanlığı personelini ve ihtiyaç duyulan malzemeleri #Elazığ’a ulaştıracak olan Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait 9'uncu Nakliye Uçağı havalanarak bölgeye intikal etti. Pek çoğu bölgeye ulaşmış durumda. 

elazığ depremi

Devlet tüm ağırlığı ile deprem bölgelerinde!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ’da depremin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi alarak açıklamalarda bulundu. Sabaha kadar gelişmeleri yakından takip eden Bakanlar gerekli her türlü desteği devlet olarak sağladıklarını ifade ettiler. Bakan Soylu: "Tüm imkanlarımızla seferber olmuş durumdayız. İlk dakikadan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları açık ve nettir. İnşallah yaralarımızı el birliğiyle saracağız ve burada karşı karşıya kalınan durumları el birliğiyle gidereceğiz" dedi.

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum açıklamasında, "Elazığ'da meydana gelen depremin ardından ilk belirlemelerimize göre Sivrice ilçesinde 5, Malatya'nın Doğanyol ilçesinde 20 binanın yıkıldığı tespit edilmiştir. Vatandaşlarımızın yaralarını bir an önce sarmak için 50 kişilik ekibimiz hasar tespit çalışmalarını sürdürmektedir. Çevre illerimizden yola çıkan 250 kişilik ekibimiz de sabah itibariyle hasar tespit çalışmalarına katılacaktır. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Rabbim ülkemizi her türlü afetten korusun." dedi.

Deprem bölgesine ulaştırılmak istenen yardımların 0 312 258 2323 numaralı telefon aranarak AFAD koordinesinde ulaştırılması önem arz etmektedir.

afad Elazığ koordinasyon merkezi telefon numarası

Bilanço ağırlaşıyor

Ölü ve yaralı sayısı artıyor! Bölgeden kurtarma haberleri gelirken, deprem sonrası açıklanan rakamlar yavaş bir şekilde artıyor. Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde deprem sonrası ölü ve yaralı sayısı hakkında net bilgiler gelmeye devame diyor.  Son gelen bilgilere göre depremde 20 vatandaşımız yaşamını yitirdi, 1000 üzeirnde vatandaş ise yaralı. Elazığ depremine ilişkin ölü ve yaralsı sayısı hakkında bilgiler güncelleniyor.

elazığ deprem bilançosu arama kurtarma çalışmaları

Hamile bir kadın 12 saat sonra enkaz altından kurtarıldı!

Arama kurtarma çalışmaları ekipler halinde sabaha kadar çalışmalarını sürdürürken, her saat bir vatandaş enkaz altından çıkarıldı. 12 saat sonra 6 aylık hamile bir kadın enkaz altından kurtarıldı. Aynı binadan enkaz altından 4 kişi kurtarıldı. Halen bir vatandaş aynı bina altında bulunuyor. Ekipler ise büyük bir hız ve profesyonelce arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe duyuluyor.
 
60 gün artçılar sürebilir!

Yaşan büyük Elazığ depremi ile birlikte büyük bir fay kırılmış oldu. Deprem uzmanları ise vatandaşı ve bölgeyi uyardı. Artçı sarsıntıların sabaha kadar devam ettiği Malatya ve Elazığ'da 250'ye yakın deprem kaydedildi. Uzmanlar ise 60 gün boyunca artçı şok dalgasının irili ufaklı depremler şeklinde devam edebileceği uyarısında bulundular.

Vatandaşlar geceyi nasıl geçirdi!

Oldukça soğuk hava koşullarına karşın pek çok özel işletme başta olmak üzere, devlet kamu kurum ve kuruluşlarına ait yerler, spor salonları ve camiiler kapılarını açtı. Depremden etkilenen bazı Elazığlılar geceyi spor salonunda geçirdi.

Enkaz altlarından gelecek cılız bir ses bile dikkate alınıyor!

Ekiplerin büyük bir özveri ile enkaz üstlerinde çalışmalarını sürdürdüğüğü Elazığ ve Malatya'da enkaz altından gelecek en ufak ses bile dakikalarca dinleniyor. #Elazığ'da arama kurtarma çalışmaları devam ediyor Bu çalışmalar sırasında sessizlik hayati önem teşkil ediyor. Enkaz altından gelebilecek en cılız ses, bir kişiyi hayata bağlayabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum