Elektrik depolama teknolojisi için EPDK'dan büyük adım

Türkiye genelinde teknolojik anlamda önemli alt yapı çalışmalarını sürdüren EPDK, elektrik depolama teknolojisi için son viraja girdi. Yakın zamanda elektrik depolama teknolojisi sayesinde elektrik depolanabilecek.

Elektrik depolama teknolojisi için EPDK'dan büyük adım
Editor: Gökay Demirezen
20 Ocak 2019 - 08:16 - Güncelleme: 20 Ocak 2019 - 08:22

Enerji alanında büyük adımlar ve yeni teknolojik atılımların atılması kapsamında EPDK, uzun vadeli önemli girişimlşeri sürdürüyor. Teknolojik çözümlere ülkenin ayak uydurması ve gelecekte enerji çeşitliliğinin artırılması noktasında önemli adımlar atan EPDK, elektrik depolama teknolojisi sayesinde büyük bir depolama sisteminin kurulmasında önemli aşamalar kaydedildiği, yasal düzenlemenin yeni dönemde hazır olacağını duyurdu.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri  - 20 Ocak 2019 - İstanbul


Türkiye genelinde elektrik kullanımında önemli rol oynayacak farklı bir teknolojinin ayak sesleri duyulmaya başlandı. Elektrik depolanmasında teknolojik alt yapıya sahip tesislerin kurulması, işletilmesi ve şebekeye entegrasyonunu düzenleyecek mevzuatı için çalışmalarda sona gelindiği kaydedildi. Elektrik depolama mevzuatı taslağının bu hafta kamuoyu ve sektörün görüşüne açılacağı ifade ediliyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen bilgilere göre, dünya üzerindeki elektrik depolama teknolojisi ile uygulamalarını incelendiği, hayata geçirilmek istenilen sistemlerin Türkiye'de uygulanması için gerekli mevzuat çalışmalarının sona erdiği belirtildi.

Atılan bu önemli adım sayesinde elektrik depolama tesisleri ile birlikte yerli ve yenilenebilir kaynaklarca üretilecek elektriğin fazlası depolanarak ihtiyaç duyulması halinde yeniden kkullanılabilecek. Elektrik talebinin yükseldiği dönemlerde tüketim bu kaynaklardan karşılanarak yerlilik payı artırılabilecek. İthal kaynaklardan üretilerek depolanan elektrikle ise enerji arz güvenliği güçlendirilecek.

Mevzuat ile depolama tesislerinin elektrik şebekesine entegrasyonu düzenlenerek elektrik depolama bir piyasa faaliyeti olarak tanımlanacak ve piyasa kuralları çerçevesinde işlem görecek.

Böylece depolama faaliyeti, elektrik iletim veya dağıtım şirketleri gibi şebeke işletmecilerinin elektrik şebekesini güvenli ve kaliteli bir biçimde işletmesine olanak sağlayacak.

Nükleer enerji santralleri gibi baz yük santralleriyle yenilenebilir enerji kaynaklarının fazla üretimleri depolanacak ve elektrik tüketiminin yoğun olduğu saatlerde depolanan elektrik şebekeye verilecek.