Elektrik fiyatlarına ne kadar zam yapıldı? İşte Konut ve iş yerlerinde geçerli yeni tarife

EPDK, elektrik zammı tarifelerine ilişkin yeni zamlı fiyatları bu sabah yayımladı. Peki konut başta olmak üzere, iş yerlerinde yeni tarifeye göre ne kadar zam uygulanacak? Elektrik zammı ile birlikte yeni zamlı tarife ne kadar oldu, tarifelere nasıl yansıyacak? 1 Eylül sabahı başlayan ve geçerli olan elektrik zamlı tarifesi haberimizde.

Elektrik fiyatlarına ne kadar zam yapıldı? İşte Konut ve iş yerlerinde geçerli yeni tarife
Editör: Hakan A.
01 Ekim 2020 - 16:00 - Güncelleme: 01 Ekim 2020 - 16:04
Başta konut olmak üzere sanayi elektriği ile iş yerlerinde kullanılan elektrik fiyatlarına zam yapıldı. 1 Eylül 2020 Perşembe sabahı itibarıyla geçerli olmak üzere elektrik zamlı tarifeleri açıklandı. Türkiye, bugün yapılan elektrik zammını konuşuyor. Tüm konut ve iş yerlerinde geçerli bu sabah geçerli olmaya başlayan elektrik zammı ne kadar merak ediliyor. Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren elektrik zammına ilişkin ayrıntılar belli oldu. Elektrik tarifelerine yapılan son zam miktarı ile, yeni tarife satış fiyatları ne kadar olacak?  Günün son dakika gelişmesi olan elektrik zammına dair gelişmeler ve yeni zamlı tarifeye dair ayrıntıları haberimizden okuyabilirsiniz.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 1 Ekim 2020 - İstanbul


Vatandaş bu sabah zam haberiyle uyandı. Günün ilk gelişmesi olarak elektrik tarifelerine yapılan zam büyük tepki çekerken, zamlı tarifeler merak ediliyor. Koronavirüs sürecinde işsiz kalan, evinde oturan, faturaları biriken vatandaşların yeni derdi elektriğe yapılan zam oldu.

Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafından bugün itibariyle geçerli olmak üzere, mesken, sanayi ve iş yerlerinde geçerli olacak yeni zamlı tarifesini açıkladı. İlgili karar Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak resmen yürülüğe girerken, vatandaş ne kadar zam yapıldığını araştırıyor.

Peki İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Manisa, Kahramanmaraş ve Gaziantep gibi büyük iller başta olmak üzere, ülke genelinde tüm konut, sanayi ve iş yerleri için geçerli olacak yeni elektrik zammı ne kadar yapıldı? Elektriğe yüzde kaç zam geldi? Merak edenler için işte yeni elektrik zammı ve zamlı tarife...

İşte 1 Ekim tarihinde geçerli olan elektrik zammı tarifeleri...

Sanayi, ticarethane ve meskenlerde kullanılan elektriğin fiyatına yüzde 5.6 ile yüzde 5.7 arasında zam yapıldı.

1 Ekim-31 Aralık arasında 3 aylık dönemde geçerli olacak elektrik tarifelerini belirlemek üzere yaptığı toplantıdan, elektriğe yüzde 5.75 oranında zam kararı çıktı. Bu kararla birlikte bir kilovatsaat elektrik konutlarda 71.02 kuruştan 75.10 kuruşa, sanayide 70.97 kuruştan 75.06 kuruşa ve ticarethanelerde 94.44 kuruştan 99.87 kuruşa çıktı

Peki elektrik tarifilerinde eski fiyatlar ne kadardı?

EPDK’nın, 1 Ekim tarifelerine ilişkin kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte, eski ve yeni tarifeler:

Bu kararla birlikte bir kilovatsaat elektrik (tüm vergi, pay ve fonlar dahil) konutlarda 71.02 kuruştan 75.10 kuruşa, sanayide 70.97 kuruştan 75.06 kuruşa ve ticarethanelerde 94.44 kuruştan 99.87 kuruşa çıktı.

Konutlar dışında sanayi kuruluşları da etkilenecek!

Sanayide durmayan çarklar hızla dönmeye devam ederken, üretimde zorlanan sanayici elektrik zammı ile birlikte zorlanmaya devam edecek. Maliyetleri artmaya devam eden sanayici, yapılan son zamla birlikte son tüketiciye daha pahalı ürün satacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum