Elon Musk, "Neuralink" çipi resmen tanıttı

İnsanlık için yeni bir dönemin kapılarını aralamak isteyen Elon Musk, "Neuralink" çipini resmen Dünyaya tanıttı. İnsan beyni Neuralink çipi ile yeni bir etkileşime hazırlanıyor. Peki Neuralink çipi zararlı mı, faydaı mı?

Elon Musk, "Neuralink" çipi resmen tanıttı
Editör: Hakan A.
29 Ağustos 2020 - 09:12 - Güncelleme: 26 Ekim 2020 - 10:49
Elon Musk, biyonik-sibernetik beyinli insanların gerçek olmasını sağlayacağı Neuralink çip tanıtımını gerçekleştirdi. Özel yaşantısı, son zamanlarda yeni doğan oğlu için koyduğu ismi, internet için Dünya'nın tepesine yolladığı uydular, hızlı ulaşım için tünel projesi HyperLoop, Tesla ile, SpaceX ile ve NASA için düzenlediği uzay seferleri ile gündemden düşmeyen milyarder CEO Elon Musk bu kez Neuralink ile bir kez daha ön plana çıktı. Uzun süredir araştırma ve geliştirme çalışmalarının sürdüğü "Neuralink" çipi resmi olarak tanıtılarak Dünyaya ilan edildi. Peki nedir bu "Neuralink" çipi, ne işe yarar?

Emlak Pencerem / EGüncel Haberler Merkezi - 29 Ağustos 2020 - İstanbul

Türkiye ve Dünya'da büyük ses getiren ve uzun süredir çalışmalarını sürdürülen Neuralink resmen tanıtıldı. Merakla beklenen Musk'ın Neurolink çipi tanıtımı gerçekleştirildi. Dünya bu gelişmeleri şaşkınlıkla takip ediyor.

Tesla ve SpaceX'in CEO'su olan milyarder girişimci Elon Musk, yıllar önce duyurulan ve üzerinde büyük çalışmalar sarfedilen Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisinde kullanılması planlanan insan beyniyle bilgisayarı birleştirecek olan  "Neuralink" çipini insanlığa sundu.  Elon Musk, insan hayatında önemli sorunlardan hafıza kaybı, duyma kaybı, körlük, depresyon, uykusuzluk, migren ve bağımlılık türünden sorunların çözüm bulacağı söyleniyor.

"Neuralink" nedir, ne işe yarar?


İnsanlık için yeni bir adım olarak nitelendirilen, Musk'ın icadı Neurolink merak ediliyor. Ne olduğu ve ne işe yarayacağı yakından izlenen "Neuralink" İnsanlarda kullanılması planlanan mevcut tasarım, kulağın arkasına yerleştirilen, insan saçının dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplikten ve onlara bağlı bir çip olarak tasarlandı. Bu çipin nörları ve sinir uçlarını uyarması hedefleniyor.

Neuralink ultra yüksek bant genişliği beyin-bilgisayar arayüzleri geliştirmeyi hedefliyor.

Milyarder girişimci, beyin implantının; hafıza kaybına depresyona ve görme engeline kadar çeşitli nörolojik sorunları ve omurga yaralanmalarını çözebileceğininin altı çiziliyor.


İcadın yakın zaman içinde, özellikle Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkları tedavi edeceği ifade ediliyor.
 

Neurolink internete bağlanabiliyor


Bataryası 1 gün boyunca yetecek, Her bağlantı için 1024 kanal (var olan teknoloilerden daha yüksek hız vadediyor), Cihaz sadece 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığa sahip, Doğrudan kafatasına entegre olacak, Sıcaklık, basınç gibi verileri ölçebilecek, Seri üretime geçilip tüketiciye sunulması hedefleniyor, Bir lazer göz ameliyatı kadar kolay uygulanıyor, Cihaz takılırken anestezi ile uyutulmaya gerek kalmıyor, Enfeksiyon riski yok, Beyin içerisine uzanan kalın kablolar yerine saç telinden ince kablolar var. Büyük kasklar, uzun kablolar, dev sensörler bulunmuyor, Cihaz, internete bağlanabilen her türlü elektronik aletin beyin sinyalleri ile kontrol edilmesini sağlıyor.

Geçen aylarda Neuralink'in ürettiği bir beyin mikroçipini maymunlar üzerinde test edildiğini ve birinin bir bilgisayarı zihniyle kontrol ettiği duyurulmuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum