Emekli TOKİ başvuru şartları değişti mi? Emekli evlerine nasıl başvurulur?

TOKİ 2016 emekli evleri için şartlar değişti mi? TOKİ konutlarına nasıl başvuru yapılır? Emekli TOKİ evleri satışa çıkacak yeni yerler nereler? TOKİ'den ev sahibi olmak için tüğyolar ve tüm başvuru bilgileri haberimizde.

Emekli TOKİ başvuru şartları değişti mi? Emekli evlerine nasıl başvurulur?
Editör: Hakan A.
25 Ocak 2016 - 07:13

TOKİ emekliyi ev sahibi yapmak için 17 ilde ön talep yöntemiyle yeni proje yapmak için başvuruları tamamladı, kura çekilişlerine başladı. Hak sahipleri tek tek belirlenmeye başlandı. Her kesim için konut üretimi yapan TOKİ, Başbakan Davutoğlu'nun sözleriyle emekli vatandaşlara yönelik konut üretimine 2015'te gaza bastı, 2016 emekli evleri için şartlar değişti mi? TOKİ konutlarına nasıl başvuru yapılır? Emekli TOKİ evleri satışa çıkacak yeni yerler nereler? TOKİ'den ev sahibi olmak için tüğyolar ve tüm başvuru bilgileri haberimizde.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 25 Ocak 2016 - İstanbul (Bu haber Emlak Pencerem editörleri tarafından, TOKİ'den ev sahibi olmak isteyen emekli vatandaşlarımızın yerinde ve kolay bilgi almaları amacıyla yapılmıştır. Emeki vatandaşlarımıza yönelik yapılan, yapılacak konut projelerine ilişkin detaylı haberlerin tamamını sitemiz üzerinden her gün yenilenen içeriğimizi Emlak Haberleri ve TOKİ Haberleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.)

Bu haberlere mutlaka bakın!

- 10 adımda TOKİ'den nasıl ev sahibi olunur​!

- TOKİ emekli evleri başvuru şartları, konut başvurusu nereden, nasıl yapılacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)  17 il genelinde, aşağıda belirtilen illerde emekli vatandaşa özel konut üretmek için başvuru toplama işlemi tamamlandı.. Milyonlarca emekliyi yakınen ilgilendiren emekli TOKİ konutlarına başvurular nasıl yapılacak, hangi bankadan para yatırılacak, ve benzeri TOKİ başvuru soruları için haberimizin devamında yer alan linklere bakmanız yeterli olacak. TOKİ tarafından satışa sunulan evlere emekli vatandaş nasılş başvuru yapacak sorusunun yanıtı da haberimizde. Hemen ilk olarak "EMEKLİ KİMLİK KARTI" başvuru için yeterli olacağını önemle hatırlatalım.

Türkiye genelinde milyonları bulan emekli vatandaşın ev sahibi olması amacıyla organizasyonları 2016 senesinde de devam ettirecek olan TOKİ, yurt genelinde toplam 17 farklı ilde satışa sunduğu evler için kontenjanlar tamamlandı artık her hafta  bu projeler için kura çekilişi yapılarakk, hak sahipleri belirleniyor. 2015 Aralık ayı boyunca TOKİ emekliye ikinci bahar yaşatmak için 17 ilde yer alan konut projelerine talepleri toplamıştı (TOKİ emekli evleri için başvurular tamamlandı!) Talep toplamaları Aralık ayının son günü 30 Aralık 2015'de tamamlanmıştı. 2016 yılı itibariyle TOKİ kura çekilişleri yapmaya başladı ve hak sahiplerini bu kuralarda belirlemeye başladı. Henüz kura çekilişlerinn tamamı bitmedi. Günü geldikçe EmlakPencerem.com'da emekli vatandaşlarımıza duyuruyoruz.

Ev sahibi olamayan emekli vatandaşlarımızın tamamı tek bir kimlik kartı ile başvuru yapabiliyor.

Aman sakın dolandırılmayın!

Emekli vatandaşı hedef seçen dolandırıcılara dikkat! TOKİ dışında kimse size öncelik sağlayamaz, "sen kurada çıkacaksın" bana şu kadar para ver diyenlere sakın ola ki kanmayın uyarısı TOKİ tarafından defalarca yapıldı. Bizlerde emekli vatandaşımızın dolandırılmaması adına bir kez daha bu uyarıyı yapmak istedik.

TOKİ Emekliye özel web sayfası hazırladı!

"Emekli vatandaşa" özel TOKİ resmi web sitesi üzerinde bir sayfa hazırlayan idare yetkilileri bir çok konuda verilen telefon  numaralarından bilgi veriyor. TOKİ'nin Emekli Özel sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. www.toki.gov.tr/emeklilere-ozel

TOKİ tarafından talep toplanacak iller ve satışa sunulan ve 2016 Ocak ayı itibariyle kura çekilişleri yapılmaya başlanan ikinci bahar kapsamındaki konut projeleri ise şöyle:

- Bursa-Nilüfer TOKİ'de bin 200 konut, 

- Balıkesir Bandırma-Edincik TOKİ projesinde  32 konut, 

- Karaman-Kırbağ TOKİ konutlarında 400 ev, 

- Şanlıurfa-Akabe projesinde 304 konut, 

- Konya-Meram TOKİ projesinde 499 konut, 

- Elazığ-merkez TOKİ projesinde 280 konut, 

- Amasya-Merzifon TOKİ projesinde  150 konut, 

- Kütahya-İnköy TOKİ projesinde  300 konut, 

- Afyonkarahisar-merkez TOKİ projesinde 300 konut, 

- Karabük-merkez TOKİ projesinde 426 konut,

 - Çorum-Alaca TOKİ projesinde 35 konut, 

- Erzincan-Yoğurtlu TOKİ projesinde 24 konut, 

- Gaziantep-İslahiye TOKİ projesinde 31 konut,

- Giresun-Alucra TOKİ projesinde 16 konut, 

- Muğla-Yatağan TOKİ projesinde 79 konut, 

- Sivas-Yenimahalle TOKİ projesinde 184 konut-Akıncılar 33 konut, 

- Trabzon-Vakfıkebir TOKİ projesinde 47 konut-Çaykara 14 konut. olmak üzere toplamda 4 bin 354 konut için talep süreci başlıyor!
 
EMEKLİ VATANDAŞLAR SADECE EMEKLİ KİMLİK KARTI İLE BAŞVURABİLECEKLER

2+1 planında inşa edilecek konutlar için TOKİ, ilgili bankalar aracılığı ile ön talep toplayacak. Bu çerçevede emekliler kimlik kartlarını gösterip, 500 lira bedelle ilgili bankalara başvurularını gerçekleştirebilecekler. Ön taleplerin toplanmasının ardından başvuruların konutlardan fazla olması halinde "hak sahibi belirleme kurası" çekilerek, konutlardan almaya hak kazanan emekliler belirlenecek. Hak sahibi olamayan emeklilerin başvuru bedelleri kendilerine iade edilecek. Konut belirleme kurasının ardından da emeklilerle sözleşme imzalanacak.
 
EVİ OLMAYANLAR BAŞVURU YAPABİLİYOR!

İkinci Bahar Projesi kapsamında 17 ilde ön talep toplanacak konutlardan satın almak isteyen emekli vatandaşların, daha öncesinde TOKİ'den konut satın almamış olması, başvuru sahibinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı kar irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya konutun bulunmaması, il sınırları içinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması gerekiyor. Ayrıca hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 200 lira olması ve bir hane halkı adına yalnızca bir başvuru yapılabilmesi de aranan şartlar arasında yer alıyor. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum